İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Buyurun her kaçağa aynı işlemi yapalım!

Eyüp Can 
Sevan Nişanyan’ı Şirince’de kaçak inşaat yapmaktan dolayı mahkum etmiş. Nişanyan kendi arazisi üzerine yaptığı bir kulübeden dolayı iki yıl hapis yatacakmış. Tabii kulübe ile başlayan dava aslında işin bahanesi. Maksat, Şirince gibi bir harabeyi küllerinden doğuran tarihi Rum evlerini tek tek restore eden ve Şirince’yi baştan yaratan Nişanyan’a had bildirmek! Nişanyan’ın sözlerini ve üslubunu beğenmeyebilirsiniz ama binbir emekle tarihe sahip çıktı diye bir insanı hapse atmak nasıl izah edilebilir! Bir yanda 16/9 gibi İstanbul surlarının dibinden yükselen ve tarihi siluete giren gökdelenler, diğer yanda küllerinden doğan tarihi köy Şirince. Birinin yasal kılıfı hazır, kimse dokunamıyor, mahkeme yıkım kararı verdiği halde Başbakan bile sahibine küstüm demekten başka bir şey yapamıyor! (Diğer yandan da büyük şehirlerdeki binaların neredeyse yüzde ellisi ruhsatsız, iskansız. HYETERT) 

***
Yargıtay Nişanyan’ın sözlerini ve üslubunu beğenmeyebilirsiniz ama binbir emekle tarihe sahip çıktı diye bir insanı hapse atmak nasıl izah edilebilir!
Sevan Nişanyan’ı Şirince’de kaçak inşaat yapmaktan dolayı mahkum etmiş.
Nişanyan kendi arazisi üzerine yaptığı bir kulübeden dolayı iki yıl hapis yatacakmış.
Tabii kulübe ile başlayan dava aslında işin bahanesi. Maksat, Şirince gibi bir harabeyi küllerinden doğuran tarihi Rum evlerini tek tek restore eden ve Şirince’yi baştan yaratan Nişanyan’a had bildirmek!
Nişanyan’ın sözlerini ve üslubunu beğenmeyebilirsiniz ama binbir emekle tarihe sahip çıktı diye bir insanı hapse atmak nasıl izah edilebilir!
Bir yanda 16/9 gibi İstanbul surlarının dibinden yükselen ve tarihi siluete giren gökdelenler, diğer yanda küllerinden doğan tarihi köy Şirince.
Birinin yasal kılıfı hazır, kimse dokunamıyor, mahkeme yıkım kararı verdiği halde Başbakan bile sahibine küstüm demekten başka bir şey yapamıyor!
Diğer yanda harap halde tarihi bir Rum köyünü kurtardığı için binbir bahane bulunarak Şirince’yi Şirince yapan adam hapse gönderiliyor!
Acı olan şu: Memleketin neredeyse tamamı kaçak -bakanlıkların bulunduğu kamu binaları dahil-, siz şimdiye kadar kaçak, ruhsatsız, iskansız bina yaptı diye hapse atılan bir Allah’ın kulu gördünüz mü? Göremezsiniz; çünkü Türkiye, söz konusu olan kaçak binalarsa neredeyse toplumsal suçlu! Tekrar ediyorum, buna kamu binaları dahil!
Ama kimse hapse atılmaz!
Madem Sevan kaçak bina yapıp tarihi bir köyü kurtardığı için hapse girecek, o zaman hodri meydan, tüm kaçak binaları mühürleyip yapanları hapse atalım. öyle kılıfına uydurarak, emsal ve imar oyunlarıyla gözümüzün önünde tarihi, doğayı ve şehri yok ederek yükselen ucubelere evet deyip Şirince gibi tarihi bir hazineyi yeniden var edenlere ceza kesmek olmaz. Buyurun her kaçağa aynı işlemi yapalım.
Sevan’a üslubundan dolayı kızabilirsiniz ama Şirince’ye gidip görmeden onu yargılamak tek kelimeyle yargısız infaz olur. Dava ilk açıldığında Sevan’la ilgili şunları yazmıştım, yargı kararını vermiş, buyurun okuyun, siz de vicdanınızla verin kararı…

Yorumlar kapatıldı.