İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

O Müslüman Bir Ermeni Üstelik Muhalif

A. Hamdi Ayan
Adı Kayser, Suriyeli, Arap Dili ve Edebiyatı okumuş. Ermeni bir anne – babanın çocuğu ve ailece İslam dinini benimsemişler. Amcası Hıristiyan. Rejim muhalifi ve bir hafta önce Türkiye’ye gelmiş…. Ailem aslen Türkiyeli. Bulunduğumuz bölgede ailemiz Ermeni olduğu için rahatsız edilmiş. Can güvenliğimizden korkan ailemiz geniş arazilerini bırakıp Suriyeye göç etmiş. 1904 yılında yaşandı bu göç. Dedemiz hıristiyan olduğunu gizlemiş. Sonra da hoşuna gittiğinden İslâm’ı seçmiş. Amcam dinini değiştirmemiş. Bayramları beraber kutlarız. Biz ailece samimi Müslümanlarız. Amcamın oğlu Hıristiyan ve Antakya’da o da muhalif. Suriye Ermenileri Müslümanlarla kaynaşmış durumda. Din ayrılığı diye bir sorunumuz yok.

***
Adı Kayser, Suriyeli, Arap Dili ve Edebiyatı okumuş. Ermeni bir anne – babanın çocuğu ve ailece İslam dinini benimsemişler. Amcası Hıristiyan. Rejim muhalifi ve bir hafta önce Türkiye’ye gelmiş.
İlginç bir adam o. Beni buldu veya ben onu buldum. Ne fark eder ki?
Ezan okudu. Okuyuşu hazirunu derinden etkiledi. Sonra o anlattı ben yazdım…
27 yaşındayım. Askerlik yapmadım Arap Dili ve Edebiyatı okudum. Ailem Suriye’de.
Özel bir okulda müzik öğretmenliği yaparken doğduğum toprakları terk etmek zorunda kaldım. Savaş bu… Kimsenin müzikle falan ilgisi kalmadı.
Ver elini Türkiye.
Ailem aslen Türkiyeli. Bulunduğumuz bölgede ailemiz Ermeni olduğu için rahatsız edilmiş. Can güvenliğimizden korkan ailemiz geniş arazilerini bırakıp Suriyeye göç etmiş. 1904 yılında yaşandı bu göç. Dedemiz hıristiyan olduğunu gizlemiş. Sonra da hoşuna gittiğinden İslâm’ı seçmiş. Amcam dinini değiştirmemiş. Bayramları beraber kutlarız. Biz ailece samimi Müslümanlarız. Amcamın oğlu Hıristiyan ve Antakya’da o da muhalif. Suriye Ermenileri Müslümanlarla kaynaşmış durumda. Din ayrılığı diye bir sorunumuz yok.
Suriye’de hala kimse kimsenin diniyle ilgilenmiyor. Din ayrılığını araya sokmaya çalışanlar dışarıdan gelen El Kaideciler. Suriyeli Selefiler onlar kadar cani değil.
Halen ailemin bulunduğu yerde yaşayan 25- 30 Hıristiyan ermeni aile var ve El Kaide bile bunlara karışamıyor.
Bulunduğumuz yerde ÖSO yok. IŞID, Ahraru Şam ve Nusra var. Araları çok iyi değil. Ama sonuçta Şeri mahkeme başkanı anlaşmazlıkları çözer. İçlerinde en ılımlıları Ahraru şam. Bir söylentiye göre, Ahraru Şam, İhvan tarafından yönetiliyor. Ne kadar doğru bilmiyorum.
İhvan müteşeddit değil. Suriyeliler İhvan’ı sever. Hemen herkes sever ve saygı duyar. Sorun El Kaide.
El Kaide ile Hizbullah’ın farkı yok. Hizbullah, rejimle bütünleşti. İslâmi motifleri kayboldu. Onlar da insan öldürmede rejimden aşağı kalmazlar.
Rejim baskıcı bir rejim. Rejimi ayakta tutan Muhaberat. Onlar askerlerin de üzerindeler. Demin de dediğim gibi Suriye’de din savaşı yok. Amcamın oğlu Hıristiyan ve muhalif. Hareket ÖSO’nun kontrolünde iken tam bir halk hareketi idi. Savaştan kaçan Alevi askerleri bile ÖSO ailelerine götürüp teslim ederdi. El Kaide gelince işler değişti.
Elektirk düzenli verilmiyor. İşyerleri açık. Kuzey bölgeler su sıkıntısı çekiyor. Su sıkıntısı nedeniyle cilt hastalıkları çok yaygın.
Kadınlara karışılmıyor. İçki kesinlikle yasak.
Kadınların giyimlerinden rahatsız olan Selefiler var ama dedikodudan başka şey yapılmıyor. Bazı kadınlar dekolte kıyafet giyiyorlar ama korkuyorlar.
El Kaidecilerin rejim tarafında gizlice desteklendikleri konusunda yaygın bir kanaat var ama bunun somut kanıtları yok. Olaylara baktığımızda bu işbirliğini görebiliyoruz.
Esad’sız bir Suriye’yi ne ABD ne de İsrail düşünebilir.
Türkiye, siyasi ve ekonomik çıkarlarını düşünmeden Suriye halkına yardım etti. Bu her türlü takdirin üzerindedir.
Suriye Ermenileri, tehcir olayının çok üzerinde durmazlar. Bu olayların siyasi olaylar olduğunu söylerler ama  çok sayıda insan öldü. Ermenistan Ermenileri için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Onlar tehcir konusunda çok radikal düşünüyorlar.
Türkiye’yi ve Türkleri çok seviyorum.
«Ermeni Soykırımı» kitabının Türkçe baskısının tanıtımı gerçekleştirildi
Derlemeci ve soykırım uzmanı  Verjine Svazlıyan «Ermeni Soykırımı: Hayatta Kalan Görgü Tanıklarının Anlattıkları» kitabının Türkçe baskısının tanıtımı 11 Aralık’ta gerçekleştirildi; tanıtımda eseri yayımlayan Belge Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Ragıp Zarakolu da hazır buludu. Eserin Türkçe versiyonunu yayıma hazırlayan, İstanbul Belge Yayınları Gn.Yayın Yönetmeni ve insan hakları savunucusu Ragıp Zarakolu, tüm tehditlere rağmen kendisinin Soykırıma ilişkin eserler yayımlayarak insani görevini yerine getirdiğini ifade etti.
Zarakolu, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü, Dışişleri Bakanlar Konseyi oturumuna katılmak üzere Erivan’a gelen Ahmet Davutoğlu’na  Ermenistan’ı ziyaretine kadar kitabı armağan etmeyi  çok istediğini ancak bunu yapmaya zaman bulamadıklarını belirtti.
Eserin yazarı Verjime Svazlıyan, eserin Türkçe versiyonunun, Türkler için Soykırım tanıklıklarla belgelenmesi açısından önemini kaydetti. Yazar eserde yaklaşık 700 görgü tanığının şehadeti yanısıra Soykırım temalı şarkıların bulunduğunu da hatırlattı.
News from Armenia – NEWS.am

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: