İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Davutoğlu, Ne zaman siz komşu ülkeniz topraklarında ″işgal″den vazgeçerseniz dost olmamamızın önünde engel yok.

Davutoğlu, «Türkiye Kafkaslar’da Azerbaycan, Ermenistan barışı için ilk adımı atıyor. Kiev’de Rusya ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı ile görüşen Ahmet Davutoğlu, 12 Aralık’ta Erivan’a gidecek. Kafkaslar’da barışın ilk adımını atacak. Ziyareti öncesi SABAH’a konuşan Davutoğlu, Ermenistan’a, “Ne zaman siz komşu ülkeniz topraklarında işgalden vazgeçerseniz dost olmamamızın önünde engel yok” mesajı verdi.

 ***
 Kiev’de Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı ile görüşen Davutoğlu, 12 Aralık’ta Erivan’a gidiyor. Davutoğlu, “Kafkaslar’da yeni barış ortamı var” dedi
Türkiyeden Sabah gazetesinde yer alan haberin devamında şunlar kaydedilmekte:
«Türkiye Kafkaslar’da Azerbaycan, Ermenistan barışı için ilk adımı atıyor. Kiev’de Rusya ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı ile görüşen Ahmet Davutoğlu, 12 Aralık’ta Erivan’a gidecek. Kafkaslar’da barışın ilk adımını atacak. Ziyareti öncesi SABAH’a konuşan Davutoğlu, Ermenistan’a, “Ne zaman siz komşu ülkeniz topraklarında işgalden vazgeçerseniz dost olmamamızın önünde engel yok” mesajı verdi. Erivan’da Karadeniz Ekonomik İşbirliği Toplantısı’na katılacak Davutoğlu şu mesajları verdi:
Kafkaslar’da yeni bir barış ortamı için uygun şartlar var. TANAP gibi enerji projelerinde, Azerbaycan-Ermenistan diyaloğunda yeni ivme var. Sarkisyan, Aliyev görüştü. Bizim de temaslarımız oldu. Başbakanımızın Rusya ziyaretimizde Rusya Devlet Başkanı Putin’le kapsamlı şekilde Kafkaslar’ı ele aldık. Ermenistan ve Azebaycan’da seçimler oldu. Her iki tarafın inisiyatif almasında uygun şartlar var.
Aslında en büyük inisiyatif bizim. Yoğun diplomasi ile Kafkaslar’da yeni bir atmosfer oluşuyor. Azerbaycan, Ermenistan ve Türkiye arasında sorunların aşılması için ciddi çabamız var.
Geçen sene Ermeni bir parlamentere ″Bizim dış politikamızda iki kategori ülke var″ dedim. O «dost- düşman» dememi bekliyordu ama ben «dost ülkeler ve ″potansiyel dost ülkeler″ var» dedim. Ermenistan ikinci kategoride. Bugün sıkıntıda olsak da yarın ilişkinin düzelebileceği ülkeler. Ne zaman siz komşu ülkeniz topraklarında işgalden vazgeçerseniz dost olmamamızın önünde engel yok.
Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde birbirini destekleyecek veya engel olacak 3 ayak var; ″İki komşu devlet olarak Türkiye Ermenistan ilişkisi″, ″Kafkasya bağlamında Azerbaycan Ermenistan barışı″, ″Türkler ve Ermeniler arası dünyada güven ortamı oluşması″. Bunlar birlikte yürürse kalıcı çözüm olabilir. Bir ayak üzerinde gidip diğer çözülmezse kırılgan ilişki olur. (…) »
News from Armenia – NEWS.am

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: