İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir Ermeni Soykırımı Var mıdır?

Doğan Kemancı
Araştırmacı yazar Şükrü Server Aya, İngiliz hukukçu Geoffrey Robertson’un 2009 yılında yazdığı ‘Bir Ermeni Soykırımı Var mıdır?’ başlıklı kitabındaki iddiaları çürüten ‘Çarpıtılmış Hukuk Belgelenmiş Tarihe Karşı’ adlı kitabının tanıtımını Cuma akşamı Londra’da, Queen Mary Üniversitesi’nde İngilizce olarak yaptı. Profesör Belma Baskett’in yönettiği ve tarihçi Dr Pat Walsh’un da Atholl yayınlarından çıkan kitabı tanıtmak üzere bulunduğu etkinliğe çok sayıda gazeteci, akademisyen ve Londralı Türklerin yanı sıra eski milletvekili Turhan Çömez de katıldı.

***
Araştırmacı yazar Şükrü Server Aya’nın ‘Ermeni soykırımı var mıdır?’ başlıklı kitabın iddialarını çürütmek için çıkan ‘Çarpıtılmış Hukuk Belgelenmiş Tarihe Karşı’ kitabının tanıtımı Londra’da İngilizce olarak tanıtıldı.
Avrupa ajansı (AVA) DOĞAN KEMANCI/ LONDRA-Araştırmacı yazar Şükrü Server Aya, İngiliz hukukçu Geoffrey Robertson’un 2009 yılında yazdığı ‘Bir Ermeni Soykırımı Var mıdır?’ başlıklı kitabındaki iddiaları çürüten ‘Çarpıtılmış Hukuk Belgelenmiş Tarihe Karşı’ adlı kitabının tanıtımını Cuma akşamı Londra’da, Queen Mary Üniversitesi’nde İngilizce olarak yaptı. Profesör Belma Baskett’in yönettiği ve tarihçi Dr Pat Walsh’un da Atholl yayınlarından çıkan kitabı tanıtmak üzere bulunduğu etkinliğe çok sayıda gazeteci, akademisyen ve Londralı Türklerin yanı sıra eski milletvekili Turhan Çömez de katıldı.
Kitabında, İngiliz Hükümetini ve Parlamentosunu sözde ‘Ermeni soykırımını’ tanımadığı için eleştiren Geoffrey Robertson’ın kendisine geç haber verildiği iddiasıyla toplantıya katılmayacağını bunun yerine sekiz sayfalık bildiri gönderdiği belirtildi.  Dayanaksız tezlerinin Şükrü Server Aya tarafından çürütülmesinden oldukça rahatsız olduğunun gözüktüğü bildiri, kendilerinde her türlü bağırıp çağırma hakkının olduğunu sanan ve hadleri bildirilince ise çareyi salonu terketmekte bulan iki kişi tarafından dinleyicilere dağıtıldı.
İlk olarak konuşan Dr. Pat Walsh kendisinden ‘Pat Walsh diye birisi’ diye söz eden Robertson’ın bildirisinde geçen ‘tarihi gerçeklerin tarihçiler tarafından incelenip karar verilmesi’ gerektiği şeklindeki açıklamaya tamamen katıldığını ve bunun Robertson tarafından da kabul edildiği için sevinç duyduğunu belirtti. Daha sonra Robertson’ın Yerevan’a yaptığı gezide: ‘tarihçilerin artık bu konuyu tartışmalarının gereksiz olduğunu, şimdi bütün işin yargıçlara bırakılması gerekir’ dediğini söyledi. Verdiği örneklerle Robertson’un kararsız bir şekilde bazen tarihçiler bazen de hukukçuların karar vermesi gerektiğini söylediğini belirten Pat walsh konuşmasının sonraki bölümlerinde ise, Robertson tarafından belirtilen ve son on senede yoğunlaştırılan uluslararası kriminal hukukla 1915 senesinin yargılanamayacağını vurguladı.
Hukukçu Robertson’ın tarihi gerçekleri araştırmak yerine, kendisine verilen seçilmiş kaynaklara dayandığını ve hukuku çarpıttığını söyleyerek sözlerine başlayan Şükrü Server Aya, kitaplarında ve binlerce sayfayı bulan blog yazılarında çok açık bir şekilde ‘sözde soykırım’ iddialarını çürüttüğünü belirtti. Daha önce yayınlanan kitaplarından verdiği örneklerle ve ‘Çarpıtılmış Hukuk Belgelenmiş Tarihe Karşı’ isimli son kitabında, doksan dört madde halinde Robertson’ın iddialarına tek tek yanıt veren Aya toplantıdan sonra çok büyük ilgi gören kitaplarını okurları için imzaladı.
İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu ve İngiltere ADD tarafından düzenlenen tanıtım toplantısı ve imza töreni daha sonra Dr Pat Walsh ve Şükrü Server Aya’nın da katıldığı bir yemekle sona erdi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: