İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Putin bugün Ermenistan’da: AB’ye rakip olacak AEB’ye bir halka daha ekleniyor


Rusya, lokomotifi olduğu, 2015’de resmen ilan etmeyi planldığı Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) trenine bir vagon daha ekliyor. Başkan Putin’in bugün başlayacak iki günlük Ermenistan ziyaretinde, Rusya, Kazakistan ve Belarus arasındaki Gümürk Birliği’ne Ermenistan’ın da dahil olması bekleniyor. Bu arada Putin 5 bin Rus askerinin bulunduğu, Türkiye sınırı yakındaki Gümrü şehrini de ziyaret edecek.

Putin, St. Petersburg’da Başbakan Erdoğan’la buluşmasının ardından, Erivan yönetiminin büyük önem  verdiği Ermenistan ziyaretine bugün Gümrü ile başlıyor. Gezinin, topraklarında 49 yıllığına verdiği Rusya askeri üssü  bulunan Ermenistan için bir çok açıdan “tarihi önemi” bulunuyor.
ERMENİLER DE AB’Yİ REDDETTİ
Tıpkı gibi  Ukrayna gibi, AB’nin ekonomik partnerlik anlaşması teklifini reddeden Ermenistan, stratejik partneri Rusya’nın öncülüğündeki Gümrük Birliği’ne katılacağını eylülde açıklamıştı. Putin’in gezisinde bunun resmen ilan edilmesi bekleniyor.
Uzmanlar 2015 yılında Avrasya Ekonomik Birliği’nin Rusya, Kazakistan, Belarus ve son olarak Ermenistan’ın katılımıyla ilan edileceğini, bölgedeki başka bazı eski Sovyet cumhuriyetlerinin de halkaya dahil olabileceklerini belirtiyorlar.
AB’NİN MUADİLİ ŞİÖ DEĞİL, AEB
Başbakan Erdoğan’ın “Şanghay’a bizi alın, AB sıkıntısından kurtarın” diyerek aslında NATO’ya alternatif olan Şanghay İşbirliği Örgütü’nü işaret ettiği bir dönemde, Rusya AB’ye alternatif olması için Avrasya Ekonomik Birliği AEB’yi kuruyor.
1995’te Rusya, Kazakistan ve Belarus’un ilk imzalarıyla başlayan ekonomik birlik çabaları, 2010’da gümrüklerin kaldırılmasıyla “ortak bölgeye” dönüşmüştü. Uygulama ocak 2012’de başladı.
ASKERİ GÜNDEM
Putin’in gezisi sadece ekonomik değil, askeri yönüyle de önmli. Rus lider, Gümrü’deki askeri üssü ziyaret edecek. Ermenistan, bu üssün de genişletilmesi ve 18 savaş helikopteri daha yollanması için Rusya’ya izin vermeye hazırlanıyor. Bu da gezinin gündeminde.
2/12/2013
 – See more at: http://www.turkrus.com/63490-putin-yarin-ermenistanda-abye-rakip-olacak-aebye-bir-halka-daha-ekleniyor-xh.aspx#sthash.mmezD1RL.dpuf

Yorumlar kapatıldı.