İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fransa’da Liseliler Sınırdışı Edilenler için Eylem Yaptı

Nuri Yıldız

Paris’te lise öğrencileri, Ermeni ve Kosovalı iki öğrencinin sınırdışı edilmesini protesto etti. En az dört okulda eğitime tamamen ara verildi. Fransa’nın başkenti Paris’teki lise öğrencileri iki öğrencinin sınırdışı edilmesini protesto etmek için iki gündür eylem yapıyor. Le Monde’dan François Béguin haberine göre, dün ve bugün Liseliler Birliği ve çeşitli liseli derneklerinin çağrısıyla binlerce liseli ve aileleri başkentte İçişleri Bakanlığı önünde gösteri yaptı.9 Ekim’de, Kosavalı bir öğrenci olan Leonarda’nın okul gezisi sırasında, sınır dışı edilmek üzere polise teslim edilmesi ve  Khatchik Kachatryan isimli Ermeni bir öğrencinin de aynı muameleyi görmesi, “azınlıklara karşı suçlu gibi yaklaşıldığı” tepkisini doğurdu.

***
 Paris’te lise öğrencileri, Ermeni ve Kosovalı iki öğrencinin sınırdışı edilmesini protesto etti. En az dört okulda eğitime tamamen ara verildi.
Nuri YILDIZ
Paris – BİA Haber Merkezi 18 Ekim 2013, Cuma 23:33
* Fotoğraf: France24
Fransa’nın başkenti Paris’teki lise öğrencileri iki öğrencinin sınırdışı edilmesini protesto etmek için iki gündür eylem yapıyor.
Le Monde’dan François Béguin haberine göre, dün ve bugün Liseliler Birliği ve çeşitli liseli derneklerinin çağrısıyla binlerce liseli ve aileleri başkentte İçişleri Bakanlığı önünde gösteri yaptı. 
9 Ekim’de, Kosavalı bir öğrenci olan Leonarda’nın okul gezisi sırasında, sınır dışı edilmek üzere polise teslim edilmesi ve  Khatchik Kachatryan isimli Ermeni bir öğrencinin de aynı muameleyi görmesi, “azınlıklara karşı suçlu gibi yaklaşıldığı” tepkisini doğurdu.
Rektörler ve sendika temsilcilerine göre en az dört okulda eğitime tamamen ara verilirken, resmi olmayan rakamlara göre on binin üzerinde liseli Paris’te eylem yaptı.
Bakan Manuel Valls’ın çıkarmak istediği yasalara karşı sloganlar ve şarkılarla sokağa çıkan liseliler, “Khatrick’e özgürlük”, “Eğitimde eşitlik” “Okuyanlar sınır dışı edilemez” şeklinde sloganlar attılar.
İçişleri Bakanı Manuel Valls özellikle Romanları sınır dışı eden yasaların mimari olarak tanınan bir siyasetçi. (NY/AS)

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: