İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mersin’de, Kurban Bayramı Nedeniyle Şehir Mezarlığı’nda Müslüman ve Hristiyan din adamları birlikte dua etti.

Mersin Şehir Mezarlığı’ndaki törene; Büyükşehir Belediye Başkanvekili Erol Ertan, Mersin Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur, Mersin İtalyan Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Roberto Ferrari, İtalyan Katolik Kilisesi Rahibi Pawel Şzymala, Yenişehir İlçe Müftülüğü’nde görevli İmam Ahmet Budanur ile çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konuşan Mersin Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur, Mersin’in mozaik bir şehir olduğunu ifade ederek, bunu en güzel gösterenin ise bu mezarlık olduğunu söyledi. (Kimseye bir şey diyemeyiz ama neden bayram günü böyle bir girişimde bulunulmuş, anlamak zor. HYETERT)

***
Mersin’de, Kurban Bayramı nedeniyle Şehir Mezarlığı’nda düzenlenen törende, Müslüman ve Hristiyan din adamları birlikte dua etti. Törenin sonunda ise Müslüman ve Hristiyan din adamları el ele tutuşarak birlik beraberlik mesajı verdi.
Mersin Şehir Mezarlığı’ndaki törene; Büyükşehir Belediye Başkanvekili Erol Ertan, Mersin Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur, Mersin İtalyan Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Roberto Ferrari, İtalyan Katolik Kilisesi Rahibi Pawel Şzymala, Yenişehir İlçe Müftülüğü’nde görevli İmam Ahmet Budanur ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Törende konuşan Mersin Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur, Mersin’in mozaik bir şehir olduğunu ifade ederek, bunu en güzel gösterenin ise bu mezarlık olduğunu söyledi. Birçok yakınları, dostlarının yaşamları süresinde farklı dinlere mensup olmalarına rağmen şimdi beraberce huzur içinde yattığını ifade eden Teymur, İbrahim Peygamber’de (as) birleşen Musevilik, Hristiyanlık ve İslamiyet’in sevgiyi, merhameti, hoşgörüyü, birliği ve barışı misyon edindiğini kaydetti. Teymur, “Ölülerimiz bizden yalnız göz yaşı ve çiçek beklemez. Bilhassa onlara dualar aracılığıyla şefaat talep etmemizi isterler.” ifadesini kullandı.
Yenişehir İlçe Müftülüğü’nde görevli İmam Ahmet Budanur ise “Aynı insanlık ağacının farklı dallarında biten meyveleriz. Dillerimizin, ırklarımızın ve inançlarımızın farklı olması yüce Rabbimizin büyüklüğünün bir göstergesidir.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından, Budanur tarafından Kur’an-ı Kerim okunup dua edildi. Ayrıca, Mersin Tasavvuf Müziği Derneği Başkanı Ahmet Coşar ve ekibi ile kiliselerin koroları ilahiler okuyarak, dualar etti. Törenin sonunda ise Müslüman ve Hristiyan din adamları el ele tutuşarak birlik beraberlik mesajı verdi.
CİHAN
Cihan

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: