İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Garegin II riyasetinde, Yekaterinburg’da yeni inşa edilen Surp Hovhannes Karapet Kilisesi mesh edildi

Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II, bugün 12 Ekim’de, Rusya ve Yeni Nahçivan Ermeni Diyaskosluğu bünyesindeki Yekaterinburg’da yeni inşa edilen  Surp Hovhannes Karapet Kilisesinin mesh törenine riyaset etti. Kilise, Yekaterinburg Ermeni Toplumu Başkanı Masis Nazaryan himmetiyle inşa edildi.

Mabedin temel atma töreni Başepskopos Yezras Nersisyan riyasetinde 2003 yılında gerçekleştirildi. Kent merkezinde inşa edilen ve kubbe yükseklği 37 mt. olan kilisenin mimarı Hakob Gasparyan, fresklerse Artyom Melkonyan’ın eseri.
Tören tüm Yekaterinbur sayhından gelen Ermenilerin katılımıyla gerçekleşti.
Mesh töreninde Rus Ortodoks Kilisesi Verkhotur ve Yekaternburg Metropoliti Kiril, Sverdlov eyalet valisi Yevgeni Kuyvashev, vali yard. Yakov Silin, eyalet ve kent yönetim çevreleri yanısıra Rusya Ermeni toplumu ve ruhban sınıfı temsilcileri hazır bulundular.
Verkhotur ve Yekaternburg Metropoliti Kiril törende yaptığı konuşmada Ermeni cemaatini kutladı. Metrolpolit Kiril, yeni  kiliseye Rabbin dirilişini simgeleyen bir ikona armağan etti.
Mabedin kutsanma töreni vesilesiyle Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan adına  kiliseye cumhurbaşkanı yard. Avetis Berberyan aracılığıyla taşlı bir haç armağan edildi.
Tören vesilesiyle 22 Ermeni Topumu temsilcisi, kutsal kilise imarına katkıları vesilesiyle Garegin II tarafından, kutsama fermanlarıyla taltif edildiler.
Garegin II, aynı gün Verkhotur ve Yekaternburg Metropoliti Kiril eşliğinde, Rus Çarı Romanov ve ailesinin şehit edildiği yerde yapılan mabed ve müzeyi ziyaret etti.
News from Armenia – NEWS.am

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: