İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Türkiye-Ermenistan ilişkilerini geliştirmeye çalışıyoruz”

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Biz, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine önem veriyoruz. Ama bunun tabii kalıcı olabilmesi için Güney Kafkasya’daki sorunların da başta Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Karabağ sorunu olmak üzere çözüme kavuşturulması ve Azerbaycan topraklarındaki işgalin sona ermesi lazım. Dolayısıyla İsviçre’nin samimi çabalarına, gayretlerine müteşekkiriz. Biz de 4 sene önce burada bu protokolün başarılı bir şekilde hayata geçirilmesi için çok ciddi çabalar sarfettik. Ümit ederiz, tabii bunlar gündemden tümüyle düşmüş değil. Ancak Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karar, daha sonra bölgede ortaya çıkan tansiyon dolayısıyla uygulamak imkanı olmadı. Şimdi bazı yaratıcı fikirler, yeni düşüncelerle bunu geliştirmeye, mesafe almaya çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu konudaki çalışmalarımızı artıracağız, dedi.

***
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye-Ermenistan ilişkileri konusunda “Bazı yaratıcı fikirler, yeni düşüncelerle bunu geliştirmeye, mesafe almaya çalışıyoruz” dedi.
İsviçre’deki temaslarını basın mensuplarına değerlendiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, son dönemde Türkiye-İsviçre ilişkilerinin süratle geliştiğini ifade ederek, İsviçre Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter ile çok kapsamlı bir görüşme yaptıklarını belirtti.
İsviçre’nin ilişkileri stratejik iş birliği düzeyine çıkarmak için siyasi bir kararlılık içinde olduğunu ifade eden Davutoğlu, muhatabına kendilerinin de böyle bir yaklaşımı benimseyeceğini söylediğini aktardı.
Davutoğlu, “Bugün iki heyet olarak ve Dışişleri Bakanları olarak Türkiye ile İsviçre arasında ilişkilerin özünü ve formatını daha ileriye taşıyacak yeni bir stratejik işbirliği çerçevesi oluşturma kararı verdik” diye konuştu.
Bu konu üzerinde önümüzdeki aylarda çalışacaklarını ve Burkhalter’in Türkiye ziyaretinde stratejik iş birliği çerçevesinde iki yıllık bir eylem planı konusunda mutabak sağlamayı planladıklarını anlatan Davutoğlu, söz konusu planla iki ülke stratejik iş birliği niteliği taşıması için bir süreç başlatacaklarını, bunun çok önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.
Suriye
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Davutoğlu, Suriye ile ilgili konuların gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, çok detaylı olarak bu ülkeyi konuştuklarını belirtti.
Geçen iki ay içinde iki kez İsviçre’ye geldiğini ve iki ziyaretinin de Suriye’deki mülteciler sorunuyla ilgili olduğunu anımsatan Davutoğlu, İsviçre tarafının Türkiye’nin yaptığı insani çalışmaları ve çabaları takdir ettiklerini bir kez daha vurguladığını, bu konuda işbirliğine hazır olduklarını söylediklerini dile getirdi.
Davutoğlu, “Bundan sonraki süreçte atılacak adımlar 2. Cenevre Konferansı da dahil olmak üzere, kimyasal silahların tasfiyesine dönük çalışmalar da olmak üzere kapsamlı bir istişare yaptık. Ama esas odaklandığımız konu insani yardımlar konusu oldu. Ben, İsviçre tarafından gördüğümüz anlayıştan memnun oldum. Bundan sonra bu konularda daha fazla iş birliği yapacağız” diye konuştu.
Türkiye-Ermenistan ilişkileri
Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokolün 4. yılı olduğunun anımsatılması ve bu konuda ne tür gelişmeler yaşandığına ilişkin soru üzerine Davutoğlu, şunları kaydetti:
“Biz, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine önem veriyoruz. Ama bunun tabii kalıcı olabilmesi için Güney Kafkasya’daki sorunların da başta Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Karabağ sorunu olmak üzere çözüme kavuşturulması ve Azerbaycan topraklarındaki işgalin sona ermesi lazım. Dolayısıyla İsviçre’nin samimi çabalarına, gayretlerine müteşekkiriz. Biz de 4 sene önce burada bu protokolün başarılı bir şekilde hayata geçirilmesi için çok ciddi çabalar sarfettik. Ümit ederiz, tabii bunlar gündemden tümüyle düşmüş değil. Ancak Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karar, daha sonra bölgede ortaya çıkan tansiyon dolayısıyla uygulamak imkanı olmadı.
Şimdi bazı yaratıcı fikirler, yeni düşüncelerle bunu geliştirmeye, mesafe almaya çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu konudaki çalışmalarımızı artıracağız. Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi halinde, tabii Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerine paralel olarak zaten bahsi geçen konuların çoğu belli bir çözüm çerçevesine oturacak.”
Davutoğlu, bir gazetecinin 2015 yılında Cenevre’de bir anıt açılmasının söz konusu olduğunu hatırlatarak, bu konunun görüşmelerde gündeme gelip gelmediğini sormasına karşılık, bunu konuştuklarını, daha önce Burkhalter’e kendisinin iki mektup yazdığını söyledi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Bugün de çok dostça bunları paylaştık. Bu konuda da en uygun bir formül üzerinde çalışma konusunda mutabık kaldık. Bu konudaki kararlılığımızı ve kaygılarımız gayet iyi biliyorlar” dedi.

Yorumlar kapatıldı.