İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Taksim Gezi Parkı

M.Necati Özfatura / necati.ozfatura@tg.com.tr

1926 yılına kadar Taksim mezarlık idi. Yüzümüzü kuzeye çevirdiğimizde soldan sağa doğru şu mezarlıklar yer alıyordu. Ortodoks Rum, Katolik Latin, Ermeni Agop, Müslüman mezarlığı. Daha sonra İsmet İnönü’nün emri ile bütün mezarlıklar kaldırıldı. Gayri müslim mezarlıkları Şişli ve Feriköy’e taşındı. Müslüman mezarlığı kaldırılmadı. Bazı belgelere göre, bu mezarlık koruluk halinde idi. Yalnız selvi ağaçları değil asırlık ağaçlar vardı. Fidanlar dahil en az birkaç yüz ağaç kesildi. Müslümanların baş uçlarındaki mezar taşları ile gayri Müslimlerin mermer yapısı mezarlar sanat eseri idi. Ve hepsi imha edildi. Mezarlık iskana açıldı. Parsellendi. En güzel parsel İnönü’nün eşine verildi. Buraya Ömer İnönü apartman yaptı.

***
Yakın bir geçmişte cereyan eden ve artçı sarsıntıları sürmekte olan; “çevrenin korunması” maskesi altında Ak Parti iktidarını devirme maksatlı ve dış destekli fitnenin geçmişten bu yana tarihçesi şöyledir:
1926 yılına kadar Taksim mezarlık idi. Yüzümüzü kuzeye çevirdiğimizde soldan sağa doğru şu mezarlıklar yer alıyordu. Ortodoks Rum, Katolik Latin, Ermeni Agop, Müslüman mezarlığı. Daha sonra İsmet İnönü’nün emri ile bütün mezarlıklar kaldırıldı. Gayri müslim mezarlıkları Şişli ve Feriköy’e taşındı. Müslüman mezarlığı kaldırılmadı.
Bazı belgelere göre, bu mezarlık koruluk halinde idi. Yalnız selvi ağaçları değil asırlık ağaçlar vardı. Fidanlar dahil en az birkaç yüz ağaç kesildi. Müslümanların baş uçlarındaki mezar taşları ile gayri Müslimlerin mermer yapısı mezarlar sanat eseri idi. Ve hepsi imha edildi. Mezarlık iskana açıldı. Parsellendi. En güzel parsel İnönü’nün eşine verildi. Buraya Ömer İnönü apartman yaptı. Diğer parseller gayet ucuz bedel karşılığında CHP’lilere dağıtıldı.
Ayazpaşa ve Kulaksız mezarlıkları parsellendi. CHP lilere dağıtıldı. Ömer İnönü’nün Taşlık’taki villası vakıflara ait bir caminin geniş bahçesi idi. Vakıf malı satılmaz. Gayesi dışında kullanılamaz. Ama CHP’nin o tarihteki Genel Sekreteri ve Maliye Bakanı camiye ait bu geniş bahçeyi parselleyip CHP’lilere dağıttı.
Tarihi “Topçu Kışlası” İnönü’nün emri ile yıkıldı. Protestocuların çadır kurduğu yere İnönü’nün heykeli dikilecek idi. O tarihte halk elinde ekmek karnesi ile fırın önlerinde beklerken İnönü’nün heykeli 1 milyon 300 bin liraya Avusturya’da yapıldı.  İkinci Dünya Savaşı sona erince Birleşmiş Milletler Teşkilatının kuruluşunda Türkiye’nin kurucu üye olması ve de çok partili sisteme geçilmesi için ABD sıkıştırdı ve İnönü mecburen muhalefete yani çok partili rejime izin verdi.
1946 seçimlerinde CHP hile ile iktidar oldu. 1950 seçimlerinde CHP kaybetti. İnönü liderliğinde CHP yıkıcı muhalefet ile 27 Mayıs 1960’da askeri darbe ile demokrasi rafa kaldırıldı. Türkiye en az 25 yıl geriye gitti. Taksim Gezi Parkı protestolarıyla devlet ve şahıslar yüz milyonlarca dolar zarara uğradı. 63 yıldır seçmenin CHP’ye iktidarı emanet etmemesi bu protestoların itici gücüdür.
08.10.2013

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: