İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sünni ve Hristiyan Din Adamları Esed’e desteğini açıkladı

Lazkiye’de bir araya gelen Esed yanlısı sunni ve hristiyan din adamları, Esed Rejimi’ni desteklediklerini açıkladılar. Sunni din adamlarının öncülüğünü Suriye müftüsü Şeyh Bedreddin Hassun yaptı. Hristiyan din adamlarıyla ortaklaşa yapılan açıklamada; direnişçiler terörist olarak ülkeyi kana bulamakla suçlandı. Bu teröristlere karşı birlik olacaklarını ve beraber mücadele edeceklerini belirttiler.

Halkı özellikle yurtdışından gelen direnişçilere karşı uyardılar.
Suriye müftüsü Bedreddin Hassun’un Hz. Muhammed(sav) ile ilgili söyledikleri:

“Peygamberimiz Muhammed benden Hıristiyanlığı veya Yahudiliği inkar etmemi isteseydi ben Muhammed’i inkar ederdim. Muhammed bana insanları öldürmemi emretseydi ona sen peygamber değilsin, derdim.”
Suriye müftüsü Bedreddin Hassun, Suriye’de eğitim kurumlarında peçe kullanımının yasaklanmasını değerlendirdiği bir konuşmasında: “İslam dini içinde peçe kullanımının yeri yoktur. Peçenin geleneksel bir örtünme biçimidir. Peçenin İslam diniyle hiçbir şekilde alakası yoktur.” dedi.
Suriye müftüsü 2007 yılında Alman Parlamentosu’ndaki bir konferansta da ‘Laiklik din karşıtı değildir. Ben laik bir Müslüman’ım’ demişti.
Esed Rejimi halkı kendi yanına çekebilmek için bu tarz dini adamları kullandığı biliniyor. Beşar Esed’in babası Hafız Esed; 1982 yılında gerçekleştirdiği Hama katliamı için de din adamlarından fetva aldığını açıklamıştı.

Yorumlar kapatıldı.