İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Midyat’ta Süryani okulu açılacağı haberi Hristiyan vatandaşları mutlu etti

Mardin’in Midyat ilçesinde Süryani okulu açılması yönünde çıkan haberler Hristiyan vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı. Süryani Kiliseler Vakfı Başkanı Anto Nuay, yıllar öncesinden benzer müracaat yaptıklarını, ama sonuç alamadıklarını söyledi

02 Ekim 2013 Çarşamba – 12:18
Mardin’in Midyat ilçesinde Süryani okulu açılması yönünde çıkan haberler Hristiyan vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı. Süryani Kiliseler Vakfı Başkanı Anto Nuay, yıllar öncesinden benzer müracaat yaptıklarını, ama sonuç alamadıklarını söyledi.
Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bir Süryani Derneği tarafından yapılan ‘Süryani okulu’ açılması yöndeki talebin kabul edildiği yönündeki haberler Hristiyan vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı.
Süryani Kiliseler Vakfı Başkanı Anto Nuay, Midyat’ta 3 bin Süryani’nin yaşadığını belirterek, ” Midyat ve köylerinde okula gidecek 300 öğrenci mevcut. Daha önce bizim böyle bir talebimiz olmuştu ama netice alamamıştık. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Tansu Çiller zamanında okul açılması için 2 metropolitle talepte bulunmak için ziyarete gittik. İlk önce reisi cumhur Süleyman Demirel’le görüştük. Bizi Başbakan Çiller’e yönlendirdi. Çiller’de bizim en doğal hakkımız olduğunu söyledi, Mardin valisine havale etti. Hala Mardin valisine bildirecekler. Süryani okulu açılacağı haberi bizi çok sevindirdi. Ama devletin yardımı lazım. Burada hocalarımız var, eğitilmiş kişilerimiz var, din adamlarımız var. Devlet destek çıkarsa bu okul yürüyecek.” dedi.
O yıllarda Mardin’de kolejlerinin de olduğunu söyleyen Nuay, bu okulu kendi istekleriyle kapattıklarını aktardı.
Okul açılmasını değerlendiren diğer Süryani vatandaş Mekko Kurter ise ” Okul her millet için iyidir, bütün okullar, ne çeşit olursa yararlıdır, fayda verir, bilgi verir, insanlığı arttırır.” İfadelerini kullandı.
Yurt dışında yaşayan ve tatil için Midyat’ta bulunan Musa Fidan isimli Süryani vatandaş da ” Açılırsa iyi diyoruz. Bizim için iyidir. Çünkü açılırsa demokrasi yürüyecek, açılmaz sa demek ki demokrasi yürümeyecek.”

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: