İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Charles Aznavour: Ermenistan kapılarını Müslüman Ermenilere de açmalı

Ermeni asıllı ünlü Fransız şarkıcı Charles Aznavour, Ermenistan Cumhurbaşkanı ile Paris’te yaptığı görüşmede, “Ermenistan’ın kapılarını İslam dinini seçen Ermeni diyasporasına da açması gerektiğini; bir ulusun ‘her dinden insanlardan oluştuğunu’ ve her vatandaşına bir iş ve barınacak yer vermesi gerektiğini” söylediğini ama 3 senedir Ermenistan’dan bu konu hakkında bir haber alamadığını açıkladı.

***
Ünlü Ermeni şarkıcı Charles Aznavour, Ermenistan Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede, “Ermenistan’ın kapılarını İslam dinini seçen Ermeni diyasporasına da açması gerektiğini” söylediğini ama 3 senedir bu konu hakkında bir yanıt alamadığını açıkladı.
Charles Aznavour: Ermenistan kapılarını Müslüman Ermenilere de açmalı
LYON – Ermeni asıllı ünlü Fransız şarkıcı Charles Aznavour, Ermenistan Cumhurbaşkanı ile Paris’te yaptığı görüşmede, “Ermenistan’ın kapılarını İslam dinini seçen Ermeni diyasporasına da açması gerektiğini; bir ulusun ‘her dinden insanlardan oluştuğunu’ ve her vatandaşına bir iş ve barınacak yer vermesi gerektiğini” söylediğini ama 3 senedir Ermenistan’dan bu konu hakkında bir haber alamadığını açıkladı.
Fransa’nın aynı zamanda kalabalık bir Türk nüfusuna sahip olan Montelimar kentinde isminin verildiği kongre salonunun açılışı için gelen şarkıcı ve Ermenistan’ın UNESCO büyükelçisi Charles Aznavour bölgesel gazete Le Dauphine’ye verdiği röportajda Ermenistan ile Türkiye ‘nin yaklaşmalarından yana olduğunu söyledi.
ERMENİSTAN KAPILARINI MÜSLÜMAN DİYASPORAYA DA AÇMALI
Ermenistan Cumhurbaşkanı ile Paris’te yaptığı görüşmede, “Ermenistan’ın kapılarını İslam dinini seçen Ermeni diyasporasına da açması gerektiğini; bir ulusun ‘her dinden insanlardan oluştuğunu’ ve her vatandaşına bir iş ve barınacak yer vermesi gerektiğini” söylediğini ama 3 senedir Ermenistan’dan bu konu hakkında bir haber alamadığını açıkladı.
TÜRKİYE İLE YAKINLAŞMADAN YANA
Le Dauphine’ye Türkiye ile Ermenistan’ın yakınlaşmalarından yana olduğunu söyleyen ünlü şarkıcı, bir çok Ermeninin buna karşı olduklarını, “Ermeni soykırımının” neredeyse 100. yılına gelindiğini, fakat bundan önemlisi Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırın açılması olduğunu belirtti.
Genç yaşlarda bir kere Türkiye’ye gittiğini söyleyen Charles Aznavour, annesinin doğmuş olduğu ülkeye bir kez daha gitmek istediğini ve Paris’te yaşayan Türk yazar Nedim Gürsel’in kendisine eşlik etmek istediğini belirtti,
Türkiye’ye geldiğinde Ermeni sorunu ve Türkiye’nin AB üyeliği konularına değinmek istemediğini belirten Aznavour, Türk halkı ile bir sorunu olmadığını, Ankara ‘nın Ermeni sorununa bakış açısına karşı olduğunu söyledi.
Türkiye’ye giderken risk alıp almadığı sorusuna “Bu yaşta bana ateş edip öldürürlerse beni kahraman yaparlar” cevabını veren Charles Aznavour “Ermeni meselesi konusunda angaje olmamak alçaklıktır, ben ömrüm boyunca alçaklık yapmadım” cevabını verdi.
ENGİN AKGÜRBÜZ / DHA

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: