İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fethiye’de Yaşayan İngilizlerden Kilise Talebi

Erdoğan Cankuş

Fethiye ve çevresinde yaşayan çoğunluğu İngiliz uyruklu 5 bini aşkın vatandaş için Fethiye Belediyesinin gösterebileceği bir yere kilise yaptırılmak istendiği bildirildi.Fethiye’nin Çalış plajında yaşayan İngiliz uyruklu vatandaşların ibadetlerini bir Hotel salonunda yaptıkları belirtilip Fethiye’de bir yer gösterilmesi halinde “Kilise” yaptırmak için harekete geçecekleri kaydedildi. 

Fethiye’de yaşayan ve İngiliz uyruklu vatandaşlara ibadet konusunda yardımcı olduğu öğrenilen 60 yaşındaki Paul Hembrough, Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Metin Talaşı ziyaret ederek kilise yeri talebinde bulundu. Hembrough, 6,5 yıldan bu yana Çalış plajı çevresinde yaşadığını, İngiliz uyruklu vatandaşlar olarak ibadet edecekleri yer konusunda zorlandıklarını belirterek, “Belediye ya da devlet bize dolmuşla ulaşabilecek mesafede bir yer gösterirse biz kendi imkanlarımızla Kilise yapmak istiyoruz” dedi.
Paul Hembrough Fethiye’nin Deppoy mevkisinde bulunan tarihi şapeli temizleyip ibadete açılmasını istediklerini de söyleyerek, “Kayaköy’de iki kilise var. Bu kiliselerin restore edilip bir tanesinde yılda bir kez de olsa ayin yapmak istiyoruz. Şu anda otel odasında ibadet ediyoruz. Oysa Kilise kutsal yerdir. İbadet kilisede yapılırsa anlamlı olur” dedi.
Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Metin Talaş, ibadet özgürlüğüne saygı duyduklarını belirterek, “Fethiye Belediyesi Türkiye’de bir ilki planlamıştı. Aynı yerde cami ve Cem evi yapmak için müracaatlar da bulunmuştuk. Alan geniş olsaydı bir dinler merkezi gibi Sinagog da aynı alanda olabilirdi. Yabancıların ihtiyacı olan ibadet yeri konusunda kendi içimizde konuşup tartışıp talebi Tabiat Varlıkları Koruma kuruluna göndereceğiz. Önce Fethiye Belediyesinin ibadet yerlerini imar planı üzerinden bakarak Kilise yerini belirlemeye gideceğiz. Bu ve diğer talepleri Belediye meclisine de getirebiliriz” dedi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: