İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rusya, Ermenistan’a Dağlık Karabağ’ı tanıyacağı sözü vermiş olabilir

Amerika’nın Sesi Ermenice Servisine bir mülakat veren Amerikan Dış Politika Ulusal Komitesi adlı düşünce kuruluşunun Proje Direktörü David Phillips, Putin’in Ermenistan’ı AB yerine Rusya Gümrük Birliğine katılmaya ya mecbur bıraktığına dikkati çekerek ”Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a büyük sözler verdi, diyelim Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığını tanıyacağı sözü verdi..’’ dedi.

Phillips,Cumhurbaşkanı Gül’ün Türkçe Konuşan Ülkeler Zirvesinin Karabağ’da gerçekleştirilmesine ilişkin sözlerini de eleştirdi.
Dağlık Karabağ sorununun çözümü meselesinde Türkiye ve Rusya tarafından başrol üstlenmesinin önemi konusunda bir dizi analistin görüşlerine ilişkin olarak Phillips, ne Türkiye’nin ne de Rusya’nın tarafsız olmadığını söyleyerek, Rusya tarafından Azerbaycan’a 4 milyar silah satışı gerçeği yanısıra Rusya ve Azerbaycan’ın devlet petrol şirketleri arasındaki sıkı işbirliğini hatırlattı.
Phillips, ″Türkiye büyük ülke ancak, Azerbaycan tarafından kendisine yöneltilen eleştiriler ve uygulanan baskıları bertaraf etmek için olgunlaşmaya ihtiyacı var.″ görüşünü ileri sürdü.
Am news göre Phillips,Ermeniler ve Tüklerin yeni uzlaşma noktaları bulabileceklerini ve ilk Ermeni-Türk Uzlaşma insiyatifinden yıllar sonra varolan kimi iş bağlantıları, kültür alanında işbirliğini olumlu ve fark edilir bir ilerleme sayarak, bunun gerçek yaşama geçirilmesi için yeni bir siyasi cesaret gerektiğini kaydederek ″Aksi takdirde sivil toplumun çabaları sadece hayaller olarak kalmaya devam ederler″ dedi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: