İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ürgüp’te Bir Kilise Daha Restore Edilecek

Mustafapaşa Belediye Başkanı Levent Ak, beldedeki tarihi yapıların restorasyonuna yönelik bir süredir çalışma yürütüldüğünü belirtti. Beldenin Kapadokya turizmi açısından mihenk taşı görevi üstlendiğini aktaran Başkan Ak, Tarihi Kentler Birliği ve Mustafapaşa beldesinin finansmanı ile Aios Vasilios Kilisesi’nin rölöve ve restorasyon proje çalışmalarının başlatıldığını anlattı.

***
Nevşehir’in Ürgüp İlçesi’ne bağlı Mustafapaşa Beldesi’ndeki Aios Vasilios Kilisesi’nin restorasyonu için proje çalışmalarına başlandı.
Mustafapaşa Belediye Başkanı Levent Ak, beldedeki tarihi yapıların restorasyonuna yönelik bir süredir çalışma yürütüldüğünü belirtti. Beldenin Kapadokya turizmi açısından mihenk taşı görevi üstlendiğini aktaran Başkan Ak, Tarihi Kentler Birliği ve Mustafapaşa beldesinin finansmanı ile Aios Vasilios Kilisesi’nin rölöve ve restorasyon proje çalışmalarının başlatıldığını anlattı. Başkan Ak, restorasyon hakkında şu bilgileri verdi:
“Mülkiyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait olan tarihi kilisenin tahsisini bir süre önce Mustafapaşa Belediyesi’ne kazandırmıştık. Restorasyonu yapılacak Aios Vasilios kilisesinin rölöve ve restorasyon projeleri Mimar Mithat Zafer’in başkanlığında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) restorasyon uzman öğrencilerinden Gökçe Aslan, Tuğba Akşit ve Melda Aydan’dan oluşan bir ekip tarafından yapılacak. Çalışmalarda mevcut kilisenin durumun belgelenmesi, hasarların tespit edilmesi, taslak halinde belgelenmesinin ardından rölöve ve restorasyon proje çalışmalarına geçilecek.”
SK(OE/SS)
DHA
Kaynak : http://www.haber3.com/urgupte-bir-kilise-daha-restore-edilecek-haberi-2084822h.htm#ixzz2ZHZGMqKe

Yorumlar kapatıldı.