İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CHP’den 35. maddenin kaldırılmasına tam destek


CHP’nin, Mısır’da yaşanan gelişmeleri masaya yatırdığı PM toplantısında darbelere kapı aralayan 35. maddenin kalkmasına tam destek çıktı.


Haber: MİRAY ÇİMEN – miray.cimen@radikal.com.tr / Arşivi
ANKARA – CHP ’nin, Mısır’da yaşanan gelişmeleri masaya yatırdığı Parti Meclisi (PM) toplantısında, Türkiye ’de darbelere kapı aralayan ‘TSK İş Hizmet Kanunu’nun 35. maddesinin kaldırılmasına tam destek çıktı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun toplantıda darbelerin hukukunun olamayacağını belirterek, “Kaldırılması gerektiğini de çok uzun zamandır savunuyoruz” dediği belirtildi. TBMM tatile girmeden önce CHP önceki gün PM ve kapalı grup toplantısı gerçekleştirdi. PM toplantısında Mısır’daki gelişmeler ele alındı. PM’de konuşan CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in, Mısır’da yaşanan askeri darbe hakkında “Bu sadece darbe gibi değerlendirilmemeli. Mursi’nin iktidara gelişi de darbe gibiydi. Gidişi de öyle oldu” dediği öğrenildi. Bazı PM üyeleri buna tepki göstererek, CHP’nin darbeye karşı olduğunu söyledi. Bunun üzerine Güler’in de yanlış anlaşıldığını söylediği ifade edildi. 

Darbenin hukuku olmaz 
Güler, 35. maddenin kaldırılmasını CHP’nin gündeme getirdiğini söyleyince, Kılıçdaroğlu’nun da şöyle konuştuğu belirtildi: “Ben siyasete başlamadan CHP’nin bu konuda kararı bellidir. Buna hep karşı çıkmışızdır. Darbelerin hukuku olamaz. Askerleri hoşnut etmek için konmuş bir maddedir. Kaldırılması gerektiğini de çok uzun zamandır savunuyoruz.” 
Toplantıda Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun PM’ye sunduğu raporda yer alan ‘Halepçe’de gerçekleştirilen El-Enfal Katliamı yasal olarak tanınsın’ maddesi de ilginç bir tartışma yaşanmasına neden oldu. İzmir Milletvekili Güler’in soykırım iddiaları olduğunda ağır siyasi sonuçları olacağını söylediği, “Halepçe için bunu söylersek biz de Ermeniler için aynı sıkıntıyla karşı karşıya kalabiliriz” dediği ifade edildi. Tanrıkulu bu sözlere yanıt vermezken Denizli Milletvekili İlhan Cihaner’in ise iki olayın ayrı olduğunu söylediği belirtildi.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/chpden_35_maddenin_kaldirilmasina_tam_destek-1140741

Yorumlar kapatıldı.