İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Soykırımı kabul edenin Çanakkale’de yeri yok’

Avustralya’nın New South Wales eyaleti ‘Ermeni soykırımı’ tasarısını kabul etti. Türk Dışişleri bunu çok sert kınarken, ‘Çanakkale ruhuna darbe vurmaya çalışan bu kişilerin topraklarımızda yan yana yatan evlatlarımızı birlikte andığımız Çanakkale törenlerinde de yerleri olmayacaktır’ dedi.

Anzak Koyu’ndaki Şafak Ayini’nden bir görüntü
Dışişleri Bakanlığı, Avustralya’nın New South Wales eyalet parlamentosunun yasama konseyi tarafından geçen hafta kabul edilen “Asuri, Ermeni ve Rum Soykırımları” başlıklı kararını şiddetle kınadı.
Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan açıklamada, Avustralya’daki karar için, “Tarihi gerçeklerle hiçbir şekilde bağdaşmayan söz konusu kararı şiddetle kınıyor ve reddediyoruz” denildi.
Kararın, parlamentoda çok az sayıda parlamenterin bulunduğu bir oturumda Türkiye karşıtı tutum ve davranışlarıyla bilinen bir yerel siyasetçi tarafından bir oldu bitti ile geçirildiği belirtilen açıklamada, bu durumun hassas bir konunun ne kadar gayri ciddi ve sağlıksız biçimde ele alındığını gösterdiği ifade edildi.
“Aşırılıkları ve önyargıları bilinen etnik lobilerin etkisi altında küçük siyasi hesaplarla alınan bu tür kararlarla tarihin tekrar yazılamayacağı da aşikârdır” ifadesinin kullanıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:
‘DARBE VURMAYI AMAÇLIYORLAR’
“Türk ve Avustralya halkları arasında mevcut olan Çanakkale ruhuna dayanan sağlam dostluk ilişkileri, küçük bir grubun emrivakisi sonucu olan bu tek yanlı kararla bozulmayacak olmakla birlikte, olumsuz yansımaları da kaçınılmazdır. Bu çerçevede, halklarımız arasındaki çok özel ilişkilere darbe vurmayı amaçlayan bu tür girişimlerin sahiplerinin, Avustralya halkından hiçbir zaman esirgemeyeceğimiz evsahipliğimizden ve dostluğumuzdan mahrum kalacakları kuşkusuzdur. Çanakkale ruhuna darbe vurmaya çalışan bu kişilerin topraklarımızda yan yana yatan evlatlarımızı birlikte andığımız Çanakkale törenlerinde de yerleri olmayacaktır.”
‘GEREKLİ GİRİŞİMLER YAPILDI’
Açıklamada, Avustralya makamları nezdinde gerekli girişimlerin yapıldığı, Türkiye’ye ve Türk kimliğine yönelik kabul edilmesi mümkün olmayan iddialar karşısında daha duyarlı olmalarının ve Türk karşıtlığı ile nefret söylemi içeren girişimlere karşı zamanlıca önlem almalarının bugüne kadar dostluk zemininde gelişen ilişkilerin selameti açısından Türkiye’nin öncelikli beklentisi olduğu vurgulandı.
AA

http://www.posta.com.tr/dunya/HaberDetay/-Soykirimi-kabul-edenin-Canakkale-de-yeri-yok-.htm?ArticleID=175971

Yorumlar kapatıldı.