İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HEPİMİZ ERMENİYİZ

Hıristiyan (çoğumuz gibi) ya da Müslüman (Hemşinli kardeşlerimiz gibi) … Bir kısmı Kürt, bir kısmı Süryani, bir kısmı her ne olursa olsun: Siz kalıtımınızın her bir parçasının %100’üsünüz, %100 Ermeni olmak da dahil ! Doğuştan, seçimle, vatandaşlıkla, ruhsal olarak, evlilik yoluyla… ya da kaza ile Ermeni olanlar … Hepimiz Ermeniyiz. Her birimiz – yıldızlar gibi çok sayıda ve bazen yıldızlar gibi gizemli sebeplerle- Ermeni denklemine eşsiz bir şeyler taşıyoruz. (Ben Ermeni’yim diyene kimse Ermeni değilsin diyemez derse abes olur.Ancak Hemşinliler gibi biz Ermeni değiliz diyene sen Ermeni’sin demek de aynı oranda abestir. Türkiye’de Müslüman Ermeni olsa olsa Hıristiyan Ermenilerden ayrı bir cemaat olur. Buna da kimse bir şey demez. Ancak Türkiye’de Müslüman olan bir Ermeni tekrar Hıristiyan olmuyorsa yüzde doksan dokuz  asimile olmuş demektir. HYETERT)  

***
İsimlerimizin sonunda “ian” ya da “yan” olsun ya da olmasın;
her 2 ebeveyni de Ermeni olan, ya da 1, ya da 1/4, 1/8, 1/16, 1/32 ya da (Prenses Diana gibi) 1/64 Ermeni olan insanlar; Ermeni aileler tarafından evlat edinen çocuklar, ya da cemaatimiz içinde evlilik yapmış karı – kocalar;
 Ermenistan’da ya da global diasporamızın çevresinden olanlar;
 1. kuşak ya da 5. (ya da 15.) kuşak göçmenler;
 Ermenice konuşanlar ya da konuşmayanlar;
 solcu, sağcı, ya da merkezci, her türden, her tattan, her çeşitten;
 hizmet etmiş ve bedel ödemiş kimseler, ve ilerde kendi vazifesini bulacak olanlar;
 tüm inançtan ya da bir inanca sahip olmayan insanlar; Hristiyan (çoğumuz gibi) ya da Müslüman (Hemşinli kardeşlerimiz gibi) …
Bir kısmı Kürt, bir kısmı Süryani, bir kısmı her ne olursa olsun: Siz kalıtımınızın her bir parçasının %100’üsünüz, %100 Ermeni olmak da dahil !
Doğuştan, seçimle, vatandaşlıkla, ruhsal olarak, evlilik yoluya… ya da kaza ile Ermeni olanlar …
Hepimiz Ermeniyiz.
Her birimiz – yıldızlar gibi çok sayıda ve bazen yıldızlar gibi gizemli sebeplerle- Ermeni denklemine eşsiz bir şeyler taşıyoruz.
Ve böylelikle, dünyaya ve onun tüm ihtişamına ve çeşitliliğine kollarımız açık bir şekilde, ulusların akrabalığı içindeki özel yerimizin üzerine titreyecek ve daima tekamül eden insanlık medeniyetinin koyu ve güzel renkli duvar kilimine katkılarımızı biriktireceğiz.
Bizler Ermenileriz ve antik kavmimizin gururlu erkek ve kız evlatları olarak, kendimiz ve insanlık için parlak ve görkemli bir geleceğin inşaasına olan inancımızla, bir aradayız.  
  
Aram Hamparian
Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA)
Yönetici Müdür
Çeviri: Armenak Taçyıldız
Kaynak : The Armenian Weekly ; 22 Haziran 2012
http://www.armenianweekly.com/2012/01/22/hamparian-were-all-armenians/

https://www.facebook.com/notes/armenak-ta%C3%A7y%C4%B1ld%C4%B1z/hepimiz-ermeniyiz-aram-hamparian-anca/188817211280037

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: