İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avrupa Süryaniler Birliği’nden Egemen Bağış’a tepki

Avrupa Süryaniler Birliği, AKP’nin AB’den sorumlu devlet bakanı Egemen Bağış’a tepki olarak bir basın açıklaması yayınladı… “Türkiye Cumhuriyeti Adalet ve Kalkınma Partisi, AKP hükümetinin Avrupa Birliği’nden sorumlu devlet bakanı Egemen Bağış her fırsatta Süryani halkına ve onun değerlerine hakaret etmektedir. Egemen Bağış’ın bu “kraldan daha kralcı” yaklaşımları altında sahiplerinin güvenini kazanma çabası olduğunu göstermektedir. Egemen Bağış, Siirt’e bağlı Tılo kasabasındandır. Müslümanlaşmış, Araplaşmış bir sülaleden gelmektedir. Ancak kendisi Türkleşme ve başka halklara da Türkleşmedikleri için hakaret etme yarışına girmiştir. Egemen Bağış büyük bir ihtimalle Süryani kökenlidir. Onun içindir ki, bir dönmenin psikolojisiyle hareket etmektedir…”

***
Avrupa Süryaniler Birliği, AKP’nin AB’den sorumlu devlet bakanı Egemen Bağış’a tepki olarak bir basın açıklaması yayınladı. Basın açıklamasını aynen yayınlıyoruz:
Avrupa Süryaniler Birliği, AKP’nin AB’den sorumlu devlet bakanı Egemen Bağış’a tepki olarak bir basın açıklaması yayınladı. Basın açıklamasını aynen yayınlıyoruz:
Kamuoyuna Basın Açıklaması
Türkiye Cumhuriyeti Adalet ve Kalkınma Partisi, AKP hükümetinin Avrupa Birliği’nden sorumlu devlet bakanı Egemen Bağış her fırsatta Süryani halkına ve onun değerlerine hakaret etmektedir. Egemen Bağış’ın bu “kraldan daha kralcı” yaklaşımları altında sahiplerinin güvenini kazanma çabası olduğunu göstermektedir. Egemen Bağış, Siirt’e bağlı Tılo kasabasındandır. Müslümanlaşmış, Araplaşmış bir sülaleden gelmektedir. Ancak kendisi Türkleşme ve başka halklara da Türkleşmedikleri için hakaret etme yarışına girmiştir. Egemen Bağış büyük bir ihtimalle Süryani kökenlidir. Onun içindir ki, bir dönmenin psikolojisiyle hareket etmektedir. İçinde bulunduğu ruh hali onu yanlış yapmaya sürüklediği için, hata yapmama konusunda kendini bir türlü kontrol etmemektedir. Bundan dolayı suçlu olan Egemen Bağış değildir, onu ve onun gibi birçok insanı bu hale getiren devlet sisteminin kendisidir.
Avrupa Birliği İlişkilerinden sorumlu devlet bakanı Egemen Bağış, bakanlığın İstanbul Ortaköy’deki binasında gazetecilerle 21.06.2013 tarihinde yaptığı basın toplantısında bir soru üzerine Turabdin’deki “Mor Gabriel Manastırı satılsa bile içinde oturduğumuz şu binanın kirasını bile çıkaramaz” açıklamasında bulunmuştur. Daha önceleri de birçok yerde Süryani halkına değişik vesilelerle hakaretlerde bulunmuştur. Egemen Bağış Mor Gabriel Manastırına sadece maddi bir gözle bakması bilinçsizlikten değildir. Bilinçli bir şekilde olayı küçümseme, başka dinden olanların değerlerini hiçe sayma zihniyetinin bir ifadesidir.
Hükümetten demokratik reformların beklendiği şu yeni süreçte yapılan hakaretler gelişmelere gölge düşürmekte ve kuşkuları gidermemektedir. Mor Gabriel Manastırı Süryani halkı ve bütün Hıristiyan âlemi için, maddi değerden çok manevi bir değere sahip olan kutsal bir mekândır. Egemen Bağış’a sormak gerekir Mor Gabriel Manastırına maddi bir gözle baktığı gibi, İbrahim Akkı Tılolinin Türbesine de aynı şekilde maddi bir çıkarla mı bakıyor. Ayrıca bu konuda örnek verilebilecek çok sayıda dini mekân vardır.
Egemen Bağış’ı Mor Gabriel Manastırı ve Süryanilere yaptığı hakaretlerden dolayı kınıyoruz. Ayrıca üslubunu düzeltmeye ve Mezopotamya’nın insanlık değerleri hatırına sağduyulu hareket etmeye davet ediyoruz.
Avrupa Süryaniler Birliği Yürütme Kurulu
http://www.aykiridogrular.com/haber-2364-Avrupa-Suryaniler-Birliginden-Egemen-Bagisa-tepki.html

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: