İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AB Yeni fasıl açıyor

AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları Lüksemburg’da yaptıkları toplantıda Türkiye ile yürütülen tam üyelik müzakerelerinde yeni bir faslın açılmasında uzlaştı. Türkiye ile AB arasında üç yıldan bu yana durağan bir görünüm sergileyen müzakere süreci, yeni bir faslın açılması kararı ile yeniden ivme kazandı. Lüksemburg’da bir araya gelen AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, bazı fikir ayrılıklarına karşın, Türkiye ile müzakerelerde 22. fasıl olan Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu faslının müzakereye açılması üzerinde uzlaştı. 

Ancak Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin önerisi doğrultusunda, fasla ilişkin müzakerelerin ekim ayında başlamasına karar verildi. Müzakereye başlanmadan önce, Avrupa Komisyonu’nun Türkiye hakkında senelik ilerleme raporunu açıklaması beklenecek. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB’den gelen uzlaşı haberinin ardından “Faslın geri dönülemez bir karar ile açılması teyit edildi” açıklamasını yaptı. Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle ise ‘zor bir durumda iyi bir karar verildiğini’ söyledi.
Türkiye’de Gezi Parkı protestoları sırasında polisin protestoculara sert şekilde müdahale etmesi, AB yetkilileri tarafından tepkiyle karşılanmış, son günlerde yaşananlar özellikle Alman hükümetinin Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki politikasının sertleşmesine neden olmuştu.
© DeutscheWelle Türkçe
DW, Dpa, Rtr, Afp, BÖ/BK
DW Türkçe’yi Facebook (facebook.com/dwturkce), Twitter (twitter.com/dw_turkce), Youtube (youtube.com/deutschewelleturkish), Soundcloud (soundcloud.com/dw-turkce) ve Ustream (ustream.tv/channel/dw-türkçe) üzerinden de takip edebilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: