İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tarih dersinde ‘Ermeni soykırımı’ yalanı

Düsseldorf kentinde dün bir araya gelen Türkler, Almanya’da bazı okullarda tarih dersi olarak ‘Türkler 1915 yılında Ermenilere karşı soykırım uyguladı’ şeklinde anlatılmasını topladıkları 8000 imza ile protesto etti… Mitingde açıklama yapan Dr. Ali Söylemezoğlu, Alman okullarında ‘Türkler 1915 yılında Ermenilere karşı soykırım uyguladı’ şeklinde anlatılmasına karşı çıkmış ve 2011 yılında topladığımız 8000 imzalı dilekçeleri de, şimdiki eyalet başbakanı Hannelore Kraft’a teslim ettik. Aradan üç yıl geçti, bu asılsız ders anlatımın kaldırılıp kaldırılacağına dair henüz bir cevap alamadık” diye konuştu.

 ***
Düsseldorf kentinde dün bir araya gelen Türkler, Almanya’da bazı okullarda tarih dersi olarak ‘Türkler 1915 yılında Ermenilere karşı soykırım uyguladı’ şeklinde anlatılmasını topladıkları 8000 imza ile protesto etti.
Düsseldorf kentinde bulunan Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Parlamentosu önünde toplanan Türkler, yakın mesafede bulunan Eyalet başbakanlık binası önüne yürüyerek bir miting gerçekleştirdi.
Mitinge katılan vatandaşlar, daha önce toplanan ve bir şerit haline getirilen 8000 imzalı dilekçeleri de ellerinde tutarak yetkililerin dikkatini çekmeye çalıştı.
Ermeni soykırımı iddialarına karşı Almanya’da yaptığı çalışmalarla bilinen Dr. Ali Söylemezoğlu öncülüğünde gerçekleştirilen mitingde, Almanya’da farklı okullarda tarih dersi olarak ‘Türkler 1915 yılında Ermenilere karşı soykırım uyguladı’ şeklinde anlatılması, yapılan konuşmalar ve açılan dövizlerle protesto edildi.
Mitingde açıklama yapan Dr. Ali Söylemezoğlu, Alman okullarında ‘Türkler 1915 yılında Ermenilere karşı soykırım uyguladı’ şeklinde anlatılmasına karşı çıkmış ve 2011 yılında topladığımız 8000 imzalı dilekçeleri de, şimdiki eyalet başbakanı Hannelore Kraft’a teslim ettik. Aradan üç yıl geçti, bu asılsız ders anlatımın kaldırılıp kaldırılacağına dair henüz bir cevap alamadık” diye konuştu.
“Amacımız patırtı-gürültü yapmak değil” diyen Dr. Ali Söylemezoğlu, başbakan Hannelore Kraft’ın dikkatini çekmek için buradayız. Konuyu, belgelerle birlikte her iki taraftan uzmanların bir araya gelerek incelemesini arzulayan talebimizi kendisine hatırlatmak istiyoruz.Yakın zamanda somut bir cevap alamazsak, bu kez çok daha kalabalıklar halinde mitingler yapabiliriz” dedi.
Sürekli not alan Alman polislerin gözetiminde gerçekleşen mitingde grup, yapılan basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: