İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dakika dakika… Taksim ve Ankara’da polis saldırısı

00:16 Ahmet Saymadi: Polis meydana çekildi. İstiklal Caddesi’ndeki inşaatlarda bulunan kum torbalarıyla dev bir barikat kuruldu. Caddede 10 bin kişi var.
00:14 İstanbul Tabip Odası’ndan Ali Özyurt’un tespitlerine göre polis saldırısı sonucu şu ana kadar 42 kişi yaralandı.
00:09 Yabancı muhabir Tom Barton Ankara Kennedy Caddesi’nde çekim yaptığı sırada TOMA’nın saldırısına maruz kaldı.
00:03 Polis saldırısı devam ederken İstiklal Caddesi’nde vatandaşlar gözaltına alınıyor.


23:57 İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Taksim’deki anma törenine yapılan polis saldırısı ile ilgili açıklama yaptı. Mutlu, ‘Olay karanfil bırakmanın ötesinde kanun düzenini bozacak durma geldiği ve trafiği 1 saate yakın engellediği için müdahale edildi’ dedi.
23:45 Ankara’da Tunalı Hilmi Caddesi üzerinden Kennedy’e yürüyenlere gaz bombası atan akrepler, Bestekar Sokak’taki halka da gaz bombaları saldırdı. (Sendika.org)
23:40 Taksim Dayanışması polis saldırısının ardından yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada ‘Mücadelenin zaman ve mekânla sınırlandırılamayacağı; bundan sonra da hayatın, kentin ve ülkenin her metrekaresinde ve her anında devam edeceği’ vurgulandı.
23:34 Muhsin Akgün: Şu an İstiklal Caddesi’ne sarı basın kartıyla giremiyorsunuz! Artık istiklalde neyi gizliyorsa polis.
23:22 Ankara Dikmen’de eylem için buluşan mahallelilere polis saldırdı.

23:07 Kasklarında numara olmayan çevik kuvvet ekipleri İstiklal Caddesi’nde halka saldırıyor.

23:00 Ankara Kennedy Caddesi’nde halka polis saldırısı başladı.
22:58 Taksim’de bulunan Makine Mühendisleri Odası revirinde 20 kişi gaz, 10 kişi de plastik mermi nedeniyle tedavi oluyor. İstanbul Barosu’ndaki revire ise 9 yaralı geldi. Bunların 4 tanesi hastaneye sevk edildi. (Radikal.com.tr)
22:54 Taksim Zambak sokakta bulunan Kissfly ve Littlequeen isimli kafe-bardakiler direnişçilere saldırdı.
22:52 Hakan Aygün: Halk Tv’nin Taksim Meydanı’nı görüntüleyen kamerası polisin müdahalesiyle kapatıldı.
22:48 Polis İstiklal Caddesi’nin ara sokaklarında biber gazı ve plastik mermilerle saldırıyor.

22:46 TOMA’lardan sıkılan ilaçlı sudan dolayı birçok göstericinin vücudunda yanık oluştu.
22:40 İstiklal Caddesi Ağa Camii’ne kadar gaz dumanı altında.
22:30 İstiklal Caddesi’nde akrepler ara sokaklara da giriyor. Polisin biber gazlı saldırısı sürüyor.

 22:26 Taksim’de bulunan Makine Mühendisleri Odası’ndaki revire 10 yaralı geldi. Gazdan etkilenenler, tazyikli sudan etkilenenler var. Kafasından plastik mermi ile yaralanan bir kişi de var. Durumu iyi. (Radikal.com.tr)
22:24 İstiklal Caddesi girişinde oturma eylemi yapan gruba polis gaz bombalarıyla müdahale etti.
22:19 Taksim Meydanı’nda polis tazikli su ile halka müdahale ediyor.
22:17 Polis İstiklal Caddesi’ne bağlanan ara sokaklarda gaz bombalarıyla müdahale ediyor ve gözaltı yapıyor.
22:09 Halk, İstiklal Caddesi girişinde kitlesel oturma eylemi başlattı.

22:05 CNN’nin dünyaca ünlü muhabiri Ivan Watson, polisin kendisine ve CNN ekibine küfür ettiğini ileri sürdü. Watson, Twitter hesabına “Sivil kıyafetli polisler, bana ve CNN ekibine o..çocukları dedi” yazdı.
22:00 Polisin İstiklal Caddesi’nde boyalı su, gaz bombası ve plastik mermiyle müdahalesi sürüyor.

 21:50 Taksim İstiklal Caddesi’nde polisin attığı gaz bombası nedeniyle göz gözü görmüyor.
TAKSİM’DEKİ ANMAYA POLİS MÜDAHALESİ
Taksim Dayanışması’nın çağrısı ile Gezi Parkı ve Taksim Meydanı’nda bir araya gelen binlerce kişinin bekleyişlerini sürdürmesi üzerine yüzlerce polis çembere aldıkları kitleyi, Taksim Anıtı önüne doğru sürdü. Polis daha sonra kitleye tazyikli su ile müdahale etti.

Taksim Dayanışması’nın çağrısı ile Gezi Parkı direnişi sırasında yaşamını yitirenleri anmak amacıyla karanfil bırakma eylemi için binlerce kişi Taksim Meydanı’nda toplandı. “Her yer Taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Hükümet istifa” sloganlarının atıldığı eylemde Gezi Parkı içerisine ise aralarında sanatçı Leman Sam’ın da bulunduğu temsilci bir grup, yaşamını yitirenleri anmak amacıyla parkta ilk kesilmeye çalışılan ağacın dibine karanfil bıraktı. Eylemde ayrıca Taksim Dayanışması adına 5 genç tarafından basın açıklaması okundu. Gençler açıklamaya şair Turgut Uyar’ın “1 Haziranımız 1 yıl kadar yetecektir dünyaya” dizeleri ile başladı. Taleplerini yineleyen gençler, “Taleplerimizin muhatapları olanlar biliniz ki bu talepler yerine getirilmeden mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.
Basın açıklamasının ardından binlerce kişi Gezi Parkı önünde “Halka açık parkı halka açın” sloganları ile bekleyişlerini sürdürdükleri sırada AKM binası önünde bekleyen polisler tarafından “dağılın” anonsu yapıldı. Kitlenin bekleyişini sürdürmesi üzerine polis kitlenin üzerine TOMA ve yüzlerce çevik kuvvet polisi ile gelmeye başladı. Çevik kuvvet polisleri çembere aldıkları binlerce kişiye kalkanları ile müdahale ederek, Taksim Anıtı yönüne doğru götürmeye başladı. Ardından polis kitleye TOMA’lardan tazyikli su ile müdahale etti. Sıraselviler ve Harbiye yönünde polis müdahalesi devam ediyor. Kitle polisin müdahalesine sloganlarla karşılık veriyor. (İSTANBUL)

http://evrensel.net/news.php?id=60122

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: