İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“1,5 milyon Ermeni öldürülmedi”

Rusya’daki Ermeni lobisi, “1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nda 1,5 milyon Ermeni öldürülmedi, zaten o dönemde Ermenilerin toplam nüfusu 1,5 milyon idi” diyen Rus Prof. Dr. Mihail Meyer’e karşı saldırıya geçti… Programın ardından Rusya’da faaliyet gösteren Ermeni lobisi yaptığı açıklamada Meyer’i hedef tahtasına koydu. Ermeni lobisine göre Meyer, Rusya’nın sözde Ermeni soykırımını 2 kere tanıdığı gerçeğini umursamıyor . Ermeni lobisi, Meyer’i açıklamalarından dolayı kınadı. Rusya ve Ermenistan sivil toplum teşkilatlarının olaya sert tepki vermeye davet etti. Ermeniler, Kultura televizyon yönetimine de ateş püskürttü.

Moskova (Cihan)- Rusya’daki Ermeni lobisi, “1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nda 1,5 milyon Ermeni öldürülmedi, zaten o dönemde Ermenilerin toplam nüfusu 1,5 milyon idi” diyen Rus Prof. Dr. Mihail Meyer’e karşı saldırıya geçti. Rusya’nın ünlü Türkologlarından biri olan Moskova Devlet Üniversitesi’ne bağlı Asya ve Afrika Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Meyer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın sözcüsü Dmitri Peskov başta olmak üzere birçok gazeteci ve siyasetçinin hocası olarak biliniyor.
Resmi Rus Kultura televizyonun “Türk marşı” adlı programına konuk olan Meyer ve Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Türkiye Masası Başkanı Natalya Ulçenko, Türk-Rus ilişkilerinin yanı sıra Ermeni sorununu da ele aldı.
Sunucunun” Osmanlı’nın son döneminde 1,5 milyon Ermeni öldürüldü mü ?” sorusu üzerine Meyer, “İşte bu bizim genel sorunumuz. Zaten o dönemde Ermenilerin toplam nüfusu 1,5 milyon idi. Bence 1,5 milyondan bahsetmek doğru değil. Ayrıca çoğu insanın kurşun veya kesilerek öldürüldüğünü söylemek de yanlış. Çünkü çoğu Ermeni sürgün sırasında açlıktan hayatını kaybetti.” dedi.
ERMENİ LOBİSİ SALDIRIYA GEÇTİ
Programın ardından Rusya’da faaliyet gösteren Ermeni lobisi yaptığı açıklamada Meyer’i hedef tahtasına koydu. Ermeni lobisine göre Meyer, Rusya’nın sözde Ermeni soykırımını 2 kere tanıdığı gerçeğini umursamıyor . Ermeni lobisi, Meyer’i açıklamalarından dolayı kınadı. Rusya ve Ermenistan sivil toplum teşkilatlarının olaya sert tepki vermeye davet etti. Ermeniler, Kultura televizyon yönetimine de ateş püskürttü. Meyer’in iddialarını yalanlayacak bir özel programın yapılmasını istedi. Ermeni lobisi, parlamentonun alt kanadı Duma’ya seslenerek sözde Ermeni soykırımı için İnkar Yasası çıkartılmasını talep etti.

96

Yorumlar kapatıldı.