İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Portekiz’de Ermeni Terörü Kurbanı Türkler İçin Anıt

Lizbon’da 31 yıl önce düzenlenen terör saldırılarında hayatını kaybeden 3 Türk için anıt dikildi. Portekiz’in başkenti Lizbon’da 1982-1983 yıllarında Ermeni terör örgütü ASALA tarafından düzenlenen iki ayrı saldırıda hayatını kaybeden 3 Türk ve 1 Portekiz vatandaşı anısına Lizbon’un Oeiras ilçesinde anıt dikildi.

Türkiye’nin Lizbon Büyükelçiliği çalışanlarına yönelik Ermeni terör örgütü tarafından yapılan ilk saldırının üzerinden 31 yıl geçti. Lizbon Büyükelçili’ğinde görevli idari ateşe Erkut Akbay ve eşi Nadide Akbay, 7 Haziran 1982 tarihinde evlerinin hemen yakında uğradıkları saldırıda şehit olmuştu.
Lizbon’da Türk diplomatlar ve ailelerine yönelik terör saldırılarında hayatını kaybedenler anısına saldırının 31. yıdönümünde anıt yapıldı. Türkiye’nin Lizbon Büyükelçiliği’nin talebini kabul eden Oeiras Belediyesi’nin öncülüğünde Portekizli heykeltıraş Francisco Simoes tarafından yapılan anıtın, Erkut ve Nadide Akbay anısına ithaf edildiği, aynı zamanda yurtdışındaki görevleri sırasında şehit olan tüm diplomat ve kamu görevlilerine adandığı belirtildi.
Oeiras Belediyesi’ne bağlı Linda a Velha semtinde, Akbay çiftinin öldürüldüğü noktaya dikilen anıt, saldırının 31. yıldönümünde, yarın düzenlenecek törenle resmen açılacak. Törene, Türkiye’nin Lizbon Büyükelçisi Ebru Barutçu Gökdenizler, Oeiras Belediye Başkanı Paulo Cesar Sanches Casinhas da Silva Vistas, heykeltıraş Francisco Simoes, şehit olan Akbay çiftinin çocukları İlker Akbay ve Saadet Akbay Yenigül de katılacak.
Lizbon’da açılacak söz konusu anıtın, 20 Eylül 2012 tarihinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından şehit Albay Atilla Altukat anısına Kanada’da açılan anıttan sonra ikinci büyüklükteki anıt olduğu ifade edildi.
Türkiye’nin Lizbon Büyükelçiliği’nde görev yapanlara yönelik Ermeni terörünün ikincisi, 27 Temmuz 1983 tarihinde olurken, bu saldırıda da o dönemde görev yapan geçici maslahatgüzarın eşi Cahide Mıhçıoğlu şehit olmuş, Portekizli polis memuru Manuel Pacheco da hayatını kaybetmişti. Büyükelçilik binasında ciddi hasara yol açan saldırıyı organize eden 5 terörist de saldırı sırasında öldürülmüştü. – Madrid

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: