İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Taksim’de eylemciler Habertürk binasına yürüdü

İdris Emen

Taksim Meydanı’nın Elmadağ tarafından bulunan Habertürk binası önünde toplanan 1000 kişilik bir eylemci grubu Fatih Altaylı’nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı programı protesto ettiler… Eylemciler Habertürk binası önündeki protestolarını sürdürürken, ‘Satılmış medya istemiyoruz ’‘Nerede direniş orada medya’ sloganları attı. Bunun üzerine Habertürk çalışanlarının bir kısmı binadan çıkıp eylemcilere katıldı.

***
Haber: İDRİS EMEN / Arşivi
Radikal.com.tr – Bina önündeki ‘satılmış medya’ , ‘Tayyip dışarı’ sloganları atarak protestolarını sürdürürken , Taksim Meydanı’ndaki kalabalığın da bu grubun olduğu tarafa yöneldi ve protesto artarak devam etti.
HABERTÜRK ÇALIŞANLARINDAN EYLEMCİLERE KATILANLAR VAR
Eylemciler Habertürk binası önündeki protestolarını sürdürürken, ‘Satılmış medya istemiyoruz ’‘Nerede direniş orada medya’ sloganları attı. Bunun üzerine Habertürk çalışanlarının bir kısmı binadan çıkıp eylemcilere katıldı.
‘CANLI YAYIN KAÇ PARA’
Bu sırada eylemcilerden bir kaçı Habetürk bayrağını indirerek ateşe vermek istedi. Eylemciler müdahale etti ve bayrak içeriye alındı. Eylemcimerden bir kısım da aralarında para toplayarak bina önüne bıraktı ve ‘Canlı yayın kaç para?’ ‘Para burada, Habertürk‘ ‘burada tepki var zarar veren yok’ sloganları attı.
Türk Baharı mı?
İçeriği Yazan: Cem Osman Tamtürk
Taksimde yaşanan olaylar bir tezgâhın kurulduğunu, insanların da buna alet edildiğini gösteriyor.
Emperyalizmin sözde demokratik uyduları için seçtiği iktidar süresi iki dönemdir. Birinci dönemde kendilerini yerleştirirler, ikinci dönemde ise iktidar yapılmanın diyetini ödeyerek çeker giderler. Hala o platformda kalmak isteyenlerin sonu Türkiye örneğinde hiç de hoş olmamıştır.
Bunları bilen AKP ilk dönemde bitirmeleri gereken işleri ikinci döneme sarkıtmış, yetişmeyen diyet ödemeleri bölümü için bir dönem daha iktidarda kalmayı hedeflemişlerdir. Bunları başarmasına başardılar ama bunun için battıkları suç batağı derinleşti. AKP iktidarının bitmesi ile birlikte bu gün dokunulamayanlar yargı önüne çıkacaklar. Büyük bir olasılıkla da vatana ihanet suçlarından. Bunu gayet iyi düşünebilenlerin ne yapıp edip cumhurbaşkanlığına veya başkanlığa kaçma çabalarını bu açıdan anlayışla karşılamak gerekir.
Güncel İç Siyasa
Cem Osman TAMTÜRK içeriği Yeni yorum ekle Devamını oku 28 okunma 
7’ler, 5’ler, 9’lar ve 8’ler
İçeriği Yazan: Ata ATUN Zaman: Cum, 31/05/2013 – 13:23
Adeta bir şifreye benzeyen bu başlık, 1975 yılında kuruluşundan günümüze geçen 38 yıl içindeki Ulusal Birlik Partisi (UBP) bünyesinde dikkate değer milletvekili isyanlarını vurgulamakta. Ben bu başkaldırı hareketlerinin ortasında hiç yer almasam da siyasetin içinde olmam nedeni ile canlı olarak gelişmelere şahit oldum. 
UBP içindeki ve de aynı zamanda KTFD Meclisi içindeki ilk başkaldırı hareketi,  20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleştirilen Mutlu Barış Harekatından sonra Kıbrıslı Türklerin 13 Şubat 1975 günü kurdukları Kıbrıs Türk Federe Devletinin ilk Yasama Meclisinde yaşanmıştı.
20 Haziran 1976 günü yapılan seçimlerde, Ulusal Birlik partisi büyük bir zaferle çıkmış ve o dönemde 40 milletvekilinden oluşan KTFD Meclisinde 30 sandalye sahibi olarak, Anayasayı bile değiştirebilecek bir çoğunlukla Lefkoşa UBP Milletvekili Nejat Konuk Başbakanlığında ilk hükümetini kurmuştu.
Dış Siyasa
Ata ATUN içeriği Yeni yorum ekle Devamını oku 140 okunma 
Bütün Bu Yaşananlar Riyakârlık Mı?
İçeriği Yazan: Erhan SALMAN Zaman: Cum, 31/05/2013 – 11:45
AK Parti, neredeyse 10 yıldır tekbaşına iktidarda… AK Parti’nin şansı, içinden geçilip gelinen dönemlerin, ülkemizin gerçekten de siyasetten bezdiği dönemler olması idi. 3 Kasım 2002 tarihi… Siyaset tarihimiz ve kurumumuz dahilinde… Türkiye’de bir ilk sayılabilirdi… Uzun bir aradan sonra… Bir parti, tekbaşına iktidara geliyor… Hemen hemen tüm siyaset analistlerinde şankınlığa neden oluyordu…
AK Parti, 10 yıllık devr-i iktidarında belli başlı reform addedilebilecek şeylere imza attı… Avrupa Birliği hedefinin peşinden koşulması… Avrupa Birliği hayaliyle ülkedeki yasal mevzuat parkının, AB normları doğrultusunda yeniden gözden geçirilerek, tanzim edilmesi ve sonuç olarak AB standartlarına yaklaştırılması… Toplumumuzun, özelllikle, “liberal” ve “eski tüfek solcularında” memnuniyete yol açtı ve bu cenah, AK Parti’yi iktidarının ilk dönemlerinde yüksek tonda destekledi…
İç Siyasa
Erhan SALMAN içeriği Yeni yorum ekle Devamını oku 163 okunma 
“İki Ayyaşın Yaptığı Yasa”
İçeriği Yazan: Cem Osman TAMTÜRK Zaman: Cum, 31/05/2013 – 11:33
Yukarıdaki başlık Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde 10 yıldır başbakan olan beyefendiye ait. Evet, yanlış duymadınız. Beyefendi daha önce bu ülkenin yönetiminde bulunan milletin seçtiği bir millet vekili için bu tabiri kullanabiliyor.
“Ayyaş”
Bu tabiri milletin bir  vekili için kullanabiliyorsa yarın kendisi için söylenecekleri şimdiden kabul etmiş demektir. Kaldı ki böylesi bir baskı ve korku imparatorluğu kurmamış olsaydı kim bilir bu gün bile kendisi için neler denirdi.
Baskı deyince başbakanın bu günkü konuşmasını izlerken bu kelime geçtikçe gülümsedik. Bakın ne diyor.
Güncel İç Siyasa
Cem Osman TAMTÜRK içeriği Yeni yorum ekle Devamını oku 2004 okunma 
Türkiye’de Alevi Olmak
İçeriği Yazan: FERASET Zaman: Cum, 31/05/2013 – 11:20
Yazar:  Ahmet Güvenç
Yazının Yazıldığı Tarih:  24.05.2013
Alevilik ile ilgili sorun en az Kürt meselesi kadar mühimdir. Zira ne onlar kendilerini bugüne kadar net olarak tanımlayıp taleplerini de net bir şekilde ifade ettiler, ne de iktidar sahibi Sünniler Alevilerle ilgili tasarruflarını samimiyetle belirttiler. Böylece her geçen gün çözmesi biraz daha zorlaşan bir düğüm haline geldi bu mesele
Türkiye’de alevi olmak nedir diye soruyorum kendime ve şu cevapları alıyorum. Tarihimizin en acı hatıralarının oyuncuları olmaktır. Yeni taşındıkları mahallede başkalarının aksine sanki vebalıymış gibi kimse tarafından kapısı çalınmamaktır. Herkesin birbiriyle samimi olduğu varoş mahallerinde bile yalnız bırakılmaktır. Sünni halkın anlayışsızlığı ve hoşgörüsüzlüğü yüzünden adetlerini, gelenek ve göreneklerini açıkça ifade etme cesaretini gösterememektir.
Güncel İç Siyasa Toplumsal Diğer
Yeni yorum ekle Devamını oku 376 okunma 
Çözümü PKK’nn Çekilmesinden İbaret Sanmak
İçeriği Yazan: FERASET Zaman: Cum, 31/05/2013 – 11:11
Yazar:  Ahmet Güvenç
Yazının Yazıldığı Tarih:  29.05.2013
Cumhuriyet tarihi boyunca ülke için atılmış en önemli adımlardan biri olan PKK’nın çekilme sürecinin son derece dikkatli bir şekilde okunması gerekir. Kürt sorununu PKK’dan ve sorunun çözümünü PKK’nın sınır dışına çekilmesinden ibaret sanmak beraberinde büyük bir gaflete düşmeyi ve sonrasında da hezeyanı getirir.
Cumhuriyet rejiminin kangreni olmuş Kürt sorununu otuz yıllık PKK ekseninde değerlendirmek, sorunu ve sorunun çözümünü PKK’dan ibaret sanmak son derce yanlıştır. Kürt halkının, çok değil son on yılda yüzlerce kez onları yok saymış, asimile etmeye çalışmış, alt-üst kimlik saçmalığını öne sürmüş, sayısız hakaretlerde bulunmuş iktidarın, çözüm süreci için attığı bu büyük adımın samimiyetinden şüphe etmeleri gerekir.
İç Siyasa
Yeni yorum ekle Devamını oku 120 okunma 
2023 Sonrası Dünya…
İçeriği Yazan: Cem Osman TAMTÜRK Zaman: Per, 30/05/2013 – 20:58
Bugünkü küresel ve emperyalist anlayışın dünyayı götürmek istediği hedef açıktır. Bu hedefe yürüyen güçler bunu artık çok da saklamıyorlar. Bu hedef tek dünya devleti düzenidir. Günümüzde bile mevcut devletlerin içlerindeki sorunlar kaosa dönüşüyorken nasıl olacak da efendilerin istediği sessiz sakin itaatkâr bir dünya devleti oluşturulacak? Bu sorunun cevabı da çoktan verilmiştir. Dünya, bin kadar küçük şehir devletlerine bölünecek, başlarına birer finans uzmanı ve banka şubesi konulacak ve böyle yönetilecek. Hatırlayınız, eskiden tavuklar doğada gezer, yeminin büyük çoğunluğunu doğadan temin ederdi. Özgür tavukların eti çok lezzetli olurdu. Ancak gezerek çok enerji yakarlar ve çabuk büyümezlerdi. Üstelik yaptıkları yumurta sayısı da daha düşüktü. Şimdi ise tavukların özgürlüğü ellerinden alındı. Hiç kıpırdamadan hormonlu yapay yemlerle besleniyorlar. Hem daha hızlı gelişiyor, hem de daha çok yumurta veriyorlar. Yani özgür olmayan tavuklar efendiler için daha verimli oluyorlar. Küçücük devletlere sıkıştırılmış, ufku dar insanlardan da daha fazla verim alınacağı, onların daha itaatkâr olacağı hesaplanıyor.
Dış Siyasa
Cem Osman TAMTÜRK içeriği Yeni yorum ekle Devamını oku 1644 okunma 
Güvensizlik Önergesi Komedisi
İçeriği Yazan: Ata ATUN Zaman: Per, 30/05/2013 – 20:52
30 Mayıs perşembe günü ‘Erken Seçim’ kararı KKTC Meclisinde görüşülecek. Büyük bir olasılıkla kabul edilecek ve 28 Temmuz pazar günü de erken seçim yapılacak.
Tabii bu kabulün yasa haline gelebilmesi için de yasal bir süreç var. KKTC Meclisinin kabul ettiği “Erken Seçim Yasası”nın Cumhurbaşkanı tarafından aynı gün onaylanması ve Devlet Matbaasının da aynı gün Resim gazeteyi basması gerekmekte. Bu sürecin son günü 30 Mayıs, eğer seçim günü de gün sayımı içinde kabul ediliyorsa.
Dış Siyasa
Ata ATUN içeriği Yeni yorum ekle Devamını oku 393 okunma 
Bilimsel Sosyalizm ve Kemalizm (Atatürkçülük) (IV)
İçeriği Yazan: Mehmet ÇAĞIRICI Zaman: Salı, 28/05/2013 – 18:12
Referans İçerik:  Bilimsel Sosyalizm ve Kemalizm (Atatürkçülük) (I)
 Bilimsel Sosyalizm ve Kemalizm (Atatürkçülük) (II)
 Bilimsel Sosyalizm ve Kemalizm (Atatürkçülük) (III)
Geçen bölümlerde; Bilimsel Sosyalizm ve Kemalizm kavramlarının, birer ideolojiyi temsil ettiklerinden, her iki ideolojinin ortak yönün bilimsel olduğundan bahsetmiştik. Ayrıca bu iki bilimsel ideolojinin uygulama alanlarının farklı olduğunu yazmıştık. Bilimsel Sosyalizm, gelişmiş, sanayileşmiş ve demokratikleşmiş kapitalist ülkelerin bir sonraki aşaması olan sosyalizmin teorik öngörülerini ve ilkelerini incelerken; Kemalizm ise emperyalizme bağımlı, az gelişmiş veya gelişmekte olan, henüz kapitalizm anlamında uluslaşma ve sınıflaşma sürecini tam olarak tamamlayamamış, demokrasisi olgunlaşmamış ülkelerin bağımsızlık, özgürlük, uluslaşma ve demokratikleşme teorisi olduğuna dikkat çekmiştik.
Bu bölümde Bilimsel Sosyalizm kavramının ortaya çıkışının kısa bir tarihçesine, içerdiği; kapitalizmle ilgili genel anlamdaki ekonomik, sosyal ve siyasi analiz ve değerlendirmelerine ve sosyalist topluma geçiş ve sosyalimin kuruluşuyla ilgili temel teorik öngörülerine ve ilkelerine kısa bir göz atacağız.
Bilim/Kuramsal
Mehmet ÇAĞIRICI içeriği Yeni yorum ekle Devamını oku 273 okunma 
27 Mayıs 1960 İhtilali
İçeriği Yazan: nurullahaydın Zaman: Pzt, 27/05/2013 – 13:47
Türkiye; darbe, darbe teşebbüsleri, demokrasi, laiklik, batıcılık, Avrasyacılık, ulusalcılık, İslamcılık, çağdaşlık, Arapçılık, dincilik, ümmetcilik, Vahhabilik, Yeni Osmanlıcılık, sömürge, eyalet, Avrupacılık, Amerikancılık gibi konuların tartışıldığı bir ülke.
Başka bir ülkede bunlar yaşanıyor mu? Hayır. Peki ama neden Türkiye?
Çünkü Türkiye; bulunduğu jeopolitik ve jeostratejik konumu, Balkanlar, Kafkasya ve Ortadoğu’nun merkezinde enerji havzalarının geçiş güzergâhında bir bölgedir.
Anadolu; yardımdadır, üç tarafı denizdir, bütün uygarlıkların beşiğidir. Ortadoğu kökenli dinlerin yerleşim yeridir. Hititler, Firikyalılar, Fenikeliler Troyalılar, İyonyalılar, Urartular Lidyalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar ülkesidir. Dolayısıyla dünyanın merkezidir.
Tarih

http://www.politikadergisi.com/

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: