İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Taksim Gezi Parkı eylemlerinde son durum! Temizlik başladı

İstanbul’daki Gezi Parkı eyleminde Taksim’de bu sabah bu görüntüler vardı… Eylemciler sabaha kadar bekledi, yağmurla birlikte dağıldı. Gün ağardığında ortada çarpıcı görüntüler vardı. Eylemciler sabah saatlerinde belediye işçileriyle birlikte temizliğe başladı.

Fotoğraf: Cem TÜRKEL

Taksim Meydanı’nda yüzlerce kişi günün aydınlanmasının ardından da bekleyişini sürdürdü. Bir grup eylemci Cumhuriyet Anıtı yanında ve meydanın çeşitli yerlerinde tahta parçalarını ateşe verdi. Göstericiler ateşin etrafında toplanarak slogan atıp, şarkılar söyledi. Yüzlerce kişinin Taksim Meydanı ve çevresinde bekleyişi sabah da sürdü.

Geceyarısı ise Beşiktaş’ta yaşanan gerilim Taksim’e yansıdı. Polis ekiplerinin çekilirken bıraktığı iki polis aracı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait bazı araçlar ile iki televizyon kanalına ait canlı yayın aracı tahrip edildi.
EYLEMCİLERDEN MINTIKA TEMİZLİĞİ BAŞLADI
Gezi Parkı’ndaki ağaçlar için eyleme başlayan göstericiler sabah saatlerinde belediyenin temizlik işçileri birlikte meydanı temizlemeye başladı.  Eylemciler, sosyal medya üzerinden de ‘Taksim’e gelenler çöp paşeti getirsin’ çağrısı yaptı.

ÇİĞDEM TOKER – BİR DEĞİL ÇOK YANLIŞ VAR
İŞ MAKİNELERİ YAKILDI

Gece bir grup eylemci meydanda süren inşaat alanındaki malzemeleri ateşe verdi. Olay yerine itfaiye ekipleri gelerek yanan araçları kısa sürede söndürdü.
TUĞÇE TATARİ – GEZİ PARKI GÜNCESİ
BEŞİKTAŞ’TA GRUPLAR DAĞILDI
Geceboyu göstericiler ile polisin karşı karşıya geldiği Beşiktaş’ta sabaha karşı gruplar dağıldı. İlçede belediye görevlileri temizlik yapıyor.
İZMİT’TE 100’E YAKIN GÖZALTI
İZMİT’TE Cumhuriyet Parkı’nda dün saat 19.00’da toplanan ve sayıları 10 bini bulan grup şarkılar söyleyip hükümeti protesto etti. Grubun büyük bir bölümü gece yarısına doğru dağılırken yaklaşık 300 kişilik grup Cumhuriyet Meydanı’nda protestolarını sürdürdü. Saat 01.00 sıralarında grup yine AK Parti İl Binası önüne yürüdü. Parti binası önünde polise taş atan gruba Çevik Kuvvet müdahale etti. Hürriyet Caddesi’nde çöp konteynırlarını devirip yakan grup TOMO araçlarıyla dağıtıldı. Vatandaşlar da pencerelerden çıkıp gruba tencere ve tava çalarak destek oldu. Bazı vatandaşların polise saksı ve cam eşya attığı görüldü. Bazı apartman sakinleri de kapıları açılarak protestocuları evine aldı. İzmit sokaklarında gösterici grup saat 03.00 sıralarında dağılırken polis de sokaklarda saklanmış olan gençleri aramaya devam ettiği görüldü. Olaylarda yaklaşık 100 kişi gözaltına alındı.
GEZİ EYLEMİNE DAMGA VURAN OLAYLAR (CUMA GÜNÜ)
ANTALYA’DA SABAHA KARŞI GERİLİM
ANTALYA’da Taksim Gezi Parkı’ndaki olayları protesto için gösteri yapan bir grup, sabaha karşı Antalya Valiliği’ne saldırdı. Valiliğin demir kapısını yüklenip açan, binayı taşlayan göstericilerden 20’si gözaltına alındı.  Kentte toplam 80’e yakın gözaltı oldu.
POLİS ARAÇLARI TAŞLANDI
Göstericilerden bir bölümü çevredeki dükkan ve araçlara zarar verdi. Hasar verilen araçların üzerine çıkan bazı göstericilerin hatıra fotoğrafı çektirdiği görüldü. Aynı grup, bazı polis noktalarının camlarını kırdı, polis araçlarını taşladı. Göstericiler arasında kalan bazı güvenlik güçleri havaya ateş açmak zorunda kaldı.
Ö. AKARSU ÇELİK: O POLİSLERLE AYNI HAVAYI MI SOLUYORUZ
İZMİR’DE 2 GÜNDE 250 GÖZALTI
İzmir’deki Taksim Gezi Parkı protesto eylemlerinde 2 günde gözaltına alınanların sayısı 250’yi aştı. İlk günkü protestoda gözaltına alınan 110 eylemci ifadelerinin alınması ardından serbest bırakıldı. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli bir emniyet müdürü de olmak üzere 5 polis memuru bugünkü eylemlerde yaralandı. Yaralananların sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi. Karşıyaka’daki eylemde AK Parti İlçe Teşkilatı’nın bulunduğu binanın camlarının kırıldığı bildirildi.
HASTANEYE MOLOTOF ATILDI
Bankaların camları ve ATM’lerine zarar veren eylemciler, Ziraat Bankası’nın başına sprey boyayla TC yazdı. Saat 05.30 sıralarında iki kişi Alsancak Devlet Hastanesi’ne molotof kokteyli attı. Şans eseri binaya isabet etmeyen ve bahçeye düşen molotof yaralanma, can kaybı ile hasara yol açmadı. Olayla ilgili Şahin C. ile Erhan D.yakalanarak, Alsancak Polis Merkezi’ne götürüldü.
İSPANYA’DA EYLEM
İspanya’nın başkenti Madrid’deki Türkler, Taksim’de Gezi Parkı yüzünden yaşanan protestolara destek vermek için gösteri yaptı.
İspanya’da ekonomik krize karşı alınan önlemleri protesto etmek için halkın kendiliğinden oluşturduğu ‘Öfkeliler’ hareketinin gösterilerinin ana merkezi olan Madrid’deki Sol meydanını mekan olarak seçen 60 kadar Türk, Türk bayrakları ve açtıkları pankartlarla İstanbul’da yaşanan olaylara tepki gösterdi.
MERSİN’DE 31 GÖZALTI
Mersin’de, Taksim Gezi Parkı’ndaki olayları protesto için düzenlenen eylemlerde  31 kişi gözaltında alındı.
GEZİ’DE RENKLERİN KARDEŞLİĞİ

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: