İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni Terör Örgütü ASALA Yıllar Süren Sessizliğini Bozdu

TurkishNY.com – Bahçeşehir Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Başkanı ve terörle mücadele alanında uzman Ercan Çitlioğlu, ASALA terör örgütünün yeniden sahneye çıkma girişiminin, Ermenilerin 2015 yılında Türkiye’ye karşı güçlendirmek isteyecekleri karalama kampanyasının bir parçası olduğunu söylüyor.
APA’ya yaptığı açıklamada, Suriye’deki hareketlerin ASALA terör örgütünün uzun bir aradan sonra Türkiye’ye karşı bir açıklama yayınlamasını getirdiğini belirten Çitlioğlu, bu terör örgütünün uzun bir aradan sonra yeniden ortaya çıkmasının ardındaki sebebin ne olduğu yönündeki soruya şöyle cevap verdi: “Ben bunu, Ermenilerin Türkiye’ye yönelik 2015 yılına dair küresel ölçekteki karalama kampanyasının bir parçası olarak değerlendiriyorum.

 Suriye’de 400.000 – 500.000 Ermeni bulunuyor ve Türkiye, Ermenilerin diğer etnik azınlıklar gibi demokratik bir ortamda yaşamasını istiyor. ASALA terör örgütünün bu ciddi girişimi, bölgedeki durumdan faydalanarak dünyayı Türkiye’ye düşman etmeyi hedefliyor. Bu, Türkiye’ye karşı şantajdır.”
Bu arada Suriye’nin düşmesi halinde, oradaki Ermenilerin bazılarının Dağlık-Karabağ’a yerleştirilebileceği yönünde iddialar bulunuyor. Bunun saçma olduğunu belirten Çitlioğlu, “Bu, tamamen saçma bir şey. Azerbaycan’ın topraklarının Ermenistan tarafından işgal edildiğini tüm dünya kabul etti ve BM Güvenlik Konseyi, kuvvetlerin işgal edilen topraklardan koşulsuz geri çekilmelerine ilişkin 4 karar geçirdi. Azerbaycan’ın, sadece Suriye’den olan değil diğer yerlerden olan Ermenilerin de Dağlık-Karabağ’a yerleştirilmesi ve oradaki demografik durumun değiştirilmesi girişimine müdahale etme hakkı var. Dünya toplumu, buna meydan veremez” şeklinde konuştu.
ASALA terör örgütünün yeniden etkinleşme olasılığına ilişkin de yorumda bulunan Çitlioğlu, “ASALA terör örgütü, 1975-85 yılları arasında 35 Türk diplomatı öldürdü ve Türklere karşı yaptıkları birtakım terör saldırıları sonrasında ortadan kaldırıldı. 90’lı yılların ortalarında Ermeniler, sözde “Ermeni soykırımı” iddialarının uluslararası tanınmasını gerçekleştirmek için dünya parlamentolarında ve belediye il meclislerinde faaliyetler yürüttüler. Ermenilerin, Türklere karşı terör yöntemini daha fazla kullanacaklarını sanmıyorum” şeklinde konuştu.
Asala terör örgütünün uzun bir aradan sonra 2012 yılında sessizliğini bozmasının ardından, 17 Mayıs 2013 tarihinde de eski bir Asala mensubu olan Alec Enigomshyan bir açıklamada bulundu.
Armenia Today’de belirtildiği üzere Enigomshyan, yeni  Ermenistan’ın oluşumunun ciddiye alınması gerektiğini çünkü ilk önce yeni yönetim sisteminin kavramının ne olacağını anlamanın gerekli olduğuna dikkat çekti. Enigomshyan’a göre yeni Ermenistan, kültür ve yaratıcılığın merkezi haline gelmeli.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: