İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sultan II. Mahmud Kazaz Artin Amira

“Kazaz Artin Amira Bezciyan’ı konu eden bu kitap, tekdüze ve yanıl tarihçiliğimizden bunaldıkça bir nebze nefes aldırabilecek türden bir çalışmadır. Bir yandan Osmanlı İmparatorluğu’nda ve sisteminde Ermenilerin işgal ettikleri yer ve oynadıkları rol ile bu rolün yarattığı gerilimleri keşfederken, diğer taraftan da bu olayların neredeyse bir buçuk asır sonra bir Ermeni entelektüeli tarafından kurgulanışını izleyebilmek, tarih bilgisinin ötesinde kültürel bir derinliği ortaya çıkarmaktadır.”

Edhem Eldem

Kitabın ilk bölümünde yer alan amiralar hakkındaki inceleme, Ermeni soylu sınıfını Türkçede kapsamlı şekilde ele alan ender çalışmalardan biridir.
Yarman’ın çalışması hayalle gerçeğin, sadakatle hırsın, özveriyle fırsatçılığın iç içe geçtiği bir dünyada yolunu kaybetmemeyi başaran Kazaz Artin hikayesini tarihi bilgi ve belgelere dayanarak sunmaktadır.
Ara Aginyan’ın Kazaz Artin’i konu alan tarihi romanı ise bu hikayenin tarihsel gerçeklerle uyumlu olduğunu çok açık biçimde ve edebi bir üslupla dile getirmektedir. Onu sadece ticari zekasıyla ve pratik açıdan ileri görüşlü bir yönetici olarak tanıyan Türkiye’li okurlar, romanda Kazaz Artin’i acıları, başarıları ve hayal kırıklıklarıyla da tanıyacaklar.
 Nadya
   

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: