İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Patrik vekili gözyaşlarını tutamadı

Şırnak İdil İlçesi Kaymakamlığı’nın organize ettiği ‘Diller ve Dinler Yurdu İdil’ programına katılan Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili ve aynı zamanda Dinler Arası Diyalog Komisyonu Başkanı Yusuf Sağ, İdil’de doğduğunu anlatırken duygulanıp gözyaşlarını tutamadı.

Şırnak’ın İdil İlçesi Kaymakamlığı tarafından organize edilen ’Diller ve Dinler Yurdu İdil’ programına katılan Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili ve aynı zamanda Dinler Arası Diyalog Komisyonu Başkanı Yusuf Sağ, konuşma yaptığı sırada, İdil’de doğduğunu söylerken duygulanıp gözyaşlarını tutamadı.İdil Spor Salonu’nda bugün yapılan program öncesi, Mardin Diller ve Dinler Korosu, Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice ilahiler okuyarak, birbirinden güzel türküleri seslendirdi.
Programı hazırlayan İdil Kaymakamı Muhammet Mustafa İmamoğlu, eşinin bugün doğum yapmasından dolayı katılmadığı programa katılan Şırnak Vali Yardımcısı İhsan Selim Baydaş, gelen misafirlere teşekkür etti.
Daha sonra konuşan İdil doğumlu olan Türkiye Suryani Katolik Patrik Vekili ve Dinler Arası Diyalog Komisyonu Başkanı Yusuf Sağ, 1976 yılından beri İstanbul’da yaşadığını, ve en son 5 yıl önce İdil’e geldiğini hatırlatarak, bir şiirden yaptığı alıntıda, “Sende doğdum, sende ölmek isterim, ey vatanım” dedikten sonra ağlamaya başladı. Konuşmasına gözyaşları arasında devam eden Sağ, “Ben bir İdil çocuğu olarak, sizi çok seviyorum, İdil’i çok seviyorum, vatanımı çok seviyorum. İdil’de okul yoktu, ancak ilkokulu okuyabildim. İdil çok yoksul bir belde idi. Çok fakirdi ama İdilliler çok namuslu insanlardı” diyerek kente olan özlemini dile getirdi.
’HEPİMİZ ADEM VE HAVVA’ININ ÇOCUKLARIYIZ’
Süryani olmasına rağmen Kuran-ı Kerim surelerinden alıntılar yapan, önce Arapça daha sonra Türkçe olarak konuşmasını sürdüren Sağ, “Değişik yaratılan dinler ve dillerin hepsinin, Adem ve Havva’dan kaynaklandığını unutmayalım. Değişik milletlerin, dillerin, renklerin neyi ifade ettiğini bilmemizde yarar vardır. Bu yüce tanrının zengiliğinin bir ifadesidir. Kuran’da diyor ki; ’Eğer Allah isteseydi herkesi tek bir milletten yaratırdı’. İnsanların siyasi görüşü ne olursa olsun, biz kardeşiz. Bunu inkar edenler kendi kendilerini kandırdıkları gibi Yüce Allah’a karşı da suç işlediklerini unutmasınlar. Bütün insanlar kardeştir. Renkleri, ırkları, düşünceleri ne olursa olsun herkes kardeştir. Bu kardeşliği bölmek isteyen Allah değildir. Dünyamızı, ormanlarımızı yakıp, masum insanları öldürüp, genç kızlarımızı dul bırakıp, annelerimizi siyahlara büründürüp, babalarımızın yüreklerini dağıtıp, gençlerimizi toprak altına alan da Allah değil, bizleriz. Günümüz insanları doyumsuz ve sorumsuz olmuştur. Barışa inmek lazım. Gelin insanca, Allah’ın doğrultusunda konuşalım. Allah’ın bize emretteği gibi sevgiyle, birlikle, beraberlikle, yardımlaşma ile sorunları çözelim. Neden siz Allah’ın yardımcılığına, vezirliğine soyunuyorsunuz. Hangimiz kendi dilini, ırkını, dinini seçerek gelmişiz? Gelin güzellikleri yaşatalım, Allah birdir, Allah’tan başka yoktur” dedi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: