İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni udi sanatçı Bostancı kesin dönüş yapıyor

Amerika’ya yerleşen Ermeni asıllı udi sanatçı Yervant Bostancı, 21 yıl aradan sonra Diyarbakır’a dönme kararı aldı. ABD’de Ermenice’nin yanı sıra Türkçe, Kürtçe şarkılar seslendirdiği için Ermeni Diasporasının tepkilerine neden olan Bostancı (55), dönüşüne Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in çağrılarının etkili olduğunu belirterek, “Çağrılara kulak verip uyan ilk Ermeni olacağım. Haziran ayında canım ülkeme ve doğup büyüdügüm Diyarbakır’ıma kesin dönüş yapacağım” dedi.(Udi Yervant’a hoş geldin diyoruz. Ancak disporayı suçlama gereği duymasına da anlam veremedik. HYETERT)

GAVUR MAHALLESİN’DE DÜNYAYA GELDİ
Diyarbakır’da Türkler, Kürtler, Ermeniler, Yahudiler’in bir arada yaşadığı kitaplara konu olan ‘Gavur Mahallesi’nde ‘Ermeni Puşici Yakup’un oğlu olarak doğan Yervant Bostancı, ilkokul ve ortaokulu Diyarbakır’da okuduktan sonra ilk müzik öğrenimini babası Yakup’tan alarak düğünlerde darbuka çalmaya başladı. 1970’li yılların başında ise ilk cümbüş ve ud derslerini hocası Bedros Başak’tan, nota derslerini Zaven Özatmaciyan’dan alan Bostancı, ailesinin kararı üzerine 1976’da göç ettiği İstanbul’da 1992 yılına kadar Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde ud ders verdi, hem de sahneye çıktı.
DİASPORA KARŞI ÇIKMIŞTI
Amerika’ya 1992 yılında göç eden Yervant Bostancı, 21 yıldan bu yana California Eyaleti’ndeki Los Angeles kentinde gazinolarda sahneye çıktı. Uduyla Ermenice, Türkçe ve Kürtçe türküler söyleyen Yervant Bostancı, bu nedenle kendisini dinlemeye gelen Ermeni diasporasının sürekli eleştirilerine maruz kaldı. Ermeni diasporasının, “Sen Ermenisin niye Kürtçe veya Türkçe de söylüyorsun” diye tepki göstermesine rağmen ülkesinin kültürü, dil ve şarkılarından hiç bir zaman kopmadığını, şarkılarını Ermenice’nin yanı sıra Türkçe ve Kürtçe de söylemeye devam eden Bostancı, Amerika’da her yıl düzenlenen Türk Festivallerine de katılarak müziğini icra etti.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: