İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İzmir’de türbe, kilise ve sinagog restorasyonları devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, üç büyük semavi din için büyük önem taşıyan üç tarihi yapıyı, aynı dönemde restore ediyor.İzmir Büyükşehir Belediyesi, üç büyük semavi din için büyük önem taşıyan üç tarihi yapıyı, aynı dönemde restore ediyor. Bunlardan Emir Sultan Türbesi’nde çalışmalar hızla sürerken Doğanlar Kilisesi’nin yapım ihalesi tamamlandı, restorasyon çalışmasına başlanacak. Beit Hillel Sinagogu’nun yapım ihalesine ise 18 Mart 2013’te çıkıldı.

Geçmişi 8 bin 500 yıl öncesine uzanan ve pek çok medeniyete evsahipliği yapan İzmir’de, duvarlar arasında kalan ve dar sokaklara sıkışan köklü tarihi günyüzüne çıkarabilmek için yoğun çalışmalar yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi önderliğindeki çalışmalar çerçevesinde, farklı dinlerin buluşması da yaşanıyor. Namazgâh Mahallesi’nde bulunan Emir Sultan Türbesi, Doğanlar köyündeki kilise ve Kemeraltı-Agora aksındaki Beit Hillel Sinagogu’nun yenilenmesi için aynı dönemde harekete geçildi.
EMİR SULTAN TÜRBESİ
İzmir’i fethederken şehit olan ve halk arasında “Emir Sultan” adıyla bilinen Aydınoğulları Beyliği komutanlarından Seydi Mükeremeddin’in bulunduğu türbedeki çalışmalar kapsamında türbe ve hamam yapıları, binaya zarar veren eklentilerden arındırılarak sağlamlaştırıldı. Yıkılmış olan dergâh binası restore edildi. Bahçedeki eklenti duvarlar kaldırıldı ve çevre düzenlemesine başlandı Ayrıca yeni veriler ışığında ortaya çıkan aşhane yapısında da imalata başlandı.
DOĞANLAR KİLİSESİ
Bornova ilçesi Doğanlar köyündeki kilisenin restorasyonu için hazırlanan projeyi, İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onayladı. 15 Şubat 2013’te ihaleye çıkıldı. Kanuni sürecin tamamlanmasının ardından önümüzdeki haftalarda kazanan firmayla sözleşme imzalanarak yer teslimi yapılacak ve restorasyona başlanacak. 19. yüzyıldan kalma küçük bir kilise olan bu tarihî yapı, semt merkezi olarak kullanılacak.
BEİT HİLLEL SİNAGOGU
Belediyenin 29,5 milyon liralık kamulaştırma desteğinin yanısıra bilimsel kazı çalışmalarının yürütülmesi için de maddi destek verdiği tarihî Agora bölgesi ile sinagoglar ve çevresi rehabilite edilerek, Kemeraltı Çarşısı ile bütünleşmesi sağlanacak. Bölgede bulunan sinagoglardan, 124 metrekare büyüklüğündeki Beit Hillel için 18 Mart’ta yapım ihalesine çıkıldı. Rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri, ilgili Koruma bölge kurulu tarafından onaylanmıştı. Uygulama sürecinin ardından yapı, müze olarak hizmete açılacak. Kanuni sürecin tamamlanmasının ardından, ihaleyi kazanan firmayla sözleşme imzalanarak yer teslimi yapılacak. CİHAN
Cihan

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: