İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni ve Yunanlılardan Türkiye’ye karşı güçbirliği

Metin Güneş / CNN TÜRK / Londra       

Amerika’da yaşayan Ermeni ve Yunanlılar ABD ile Türkiye arasında yapılması gündeme gelen serbest ticaret anlaşmasını engellemek amacıyla güç birliği yaptı. Amerika’daki Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) ve Amerikan Helen Enstitüsü (AHI), ABD Ticaret Bakanlığı’na yaptığı çağrıda ABD ile Türkiye arasında yapılacak yeni bir ticaret  anlaşması için Ankara’nın “Kıbrıs’ın işgaline” son vermesi ve Ermenistan’a uygulanan “hukuk dışı” ambargoyu kaldırması şartlarının koşulmasını istedi.

ABD Başkanı Barack Obama’nın ticaret temsilcilik vekili olan Demetrios Marantis’e gönderilen 26 Mart tarihli mektupta AHI Başkanı Nick Larigakis ve ANCA Başkanı Aram Hamparian’ın imzaları bulunuyor.
Mektupta şu sözlere yer verildi: 
“İki toplum prensipte Obama yönetiminin adil ve hukuka saygılı ticaret ve yatırım politikalarını memnuniyetle karşılıyor, ancak konu Türkiye olunca açık ve alçakça bir şekilde bir Avrupa Birliği ülkesini işgal edip Avrupa’daki son kapalı sınırı devam ettirerek küresel ticaret sisteminin bütünlüğünü baltalayan bir ulusu ödüllendirmek bizim ulusal çıkarlarımız, ekonomik refahımız ya da temel değerlerimizi daha ileri götürmeyecektir.”
Başkan Barack Obama geçtiğimiz hafta Kongre’ye Avrupa Birliği ile dünyanın en büyük serbest ticaret bölgesini oluşturmak amacıyla görüşmelere başlayacağını duyurmuştu.
Türkiye, ABD ile AB arasındaki serbest ticaret anlaşması sürecine dahil olmak istiyor. Talep Başbakan Erdoğan imzalı mektupla ABD Başkanı Obama’ya iletildi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: