İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gürcistan Ermenileri «Avrupa Bölgesel Diller ve Azınlık Dillerini Koruma Anlaşması»nın onaylanmasını gündeme getirdiler

Gürcistan sakini Ermeniler «Avrupa Bölgesel Diller ve Azınlık Dillerini Koruma Anlaşması»nı (European Charter for Regional or Minority Languages) ülke yönetiminden onaylamasını talep etti. Talep; başkan Mikhal Sahakaşvili ve başbakan Bidzina İvanişvili karşıtlığına  yeni bir gerilim kattı. Sahakaşvili, onayın ulusal güvenlik için bir tehdit oluşturduğunu ve muarızlarını Ermeni milliyetçiliğini teşvik etmekle suçladı. 

14 Mart’ta Akhalkelek Kent Meclisi oturumunda  «Gürcü Hayali-Cumhuryetçiler» Grubu, Ermeniceye  bölgesel statü verilmesi insiyatifini ortaya koydu. Akhalkelek Kent Meclisi Bşk. Hamlet Movsesyan, bu amaçla Grup Gürcistan Parlamentosuna başvurarak  «Avrupa Bölgesel Diller ve Azınlık Dillerini Koruma Anlaşması»nın onaylanmasını istedi. Başvuruda ″Biz parlamentonun, Gürcistan’ın daha 1999’da katıldığı  «Avrupa Bölgesel Diller ve Azınlık Dillerini Koruma Anlaşmasını» en nihayetinde onaylaması gerektiğini iddia ediyoruz″ açıklamasında bulundu. Movsesyan, isiyatifin başbakan Bidzina İvanişvili’nin iktidar koalisyonu «Gürcistan Hayali» milletvekillerine ait olduğunu da itiraf etti.
Gürcistan Hükümetinden, «Avrupa Bölgesel Diller ve Azınlık Dillerini Koruma Anlaşması»yla birleşme insiyatifinin halihazırdaki başkanın insiyatifi olduğunu hatırlatıldı. Gürcistan Yeniden Entegrasyon İşleri Bakanı Paata Zakaeishvili açıklamasında  ″1999 yılında Meclis Hukuk Komisyonu Bşk. olan Sahakaşvili, Gürcistan tarafından bu belgenin onaylanması konusunu sorumsuz bir şekilde yükümlendi″ dedi. Zakareishvili, Sahakaşvili’nin işlemlerini o zaman  Gürcistan’ın AB’ye kabul kararını hızlandırma  arzusuyla açıkladığını ifade ederek ″ O bu yolda Azerbaycan ve Ermenistan’ı o kadar geçmek istiyordu ki, sonuçlarına ilişkin düşünmedi bile″ dedi. Zakareishvili, şu anda ülkenin, anlaşmayı onaylamaktan başka çıkışı olmadığına emin, ″Aksi takdirde Avrupa’ya entegrasyonu göremeyiz″ dedi.
Sahakaşvili’ye muhalif «Ulusal Birleşik Hareket» Partisi liderleri, iktidara  durumda gerilimi artırmamaları tavsiyesinde bulunmaktalar. «Ulusal Birleşik Hareket» Partisi milletvekili Davit Darchiashvili ″1999 yılını referans gösterme yerine «Gürcistan Hayali» kendi halihazırdaki sorumluluğuna ilişkin düşünmeli″ dedi. Darchianashvili «Avrupa Bölgesel Diller ve Azınlık Dillerini Koruma Anlaşması»nın bugüne dek kimi AB üyesi ülkelerinin bile onaylamamış olduklarını hatırlattı.
«Ulusal Birleşik Hareket» Partisi Gn. Sekreteri Vano Merabishvili, kendilerinin 9 yıl boyunca konunun gündeme gelmemesi için çalıştılarını ifade ederek ″Eski Sakrebulo üyesi olan Davit Rstakyan, daimi surette bu meseleyi gündeme getirmeye çalıştı, öyle ki son seçimlerde, bir dizi diğer partilerle birlikte, biz Rstakyan ve onun gibi radikallerin Sakrebulo’da yer almaması için herşeyi yaptık″ dedi. «Gruzia Online»ın vediği habere göre; Merabishvili iktidara, Javakheti’deki süreçlerin sorumluluğunu alacak bir grubu belirleme çağrısında bulundu.
News from Armenia – NEWS.am
http://news.am/tur/news/144955.html

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: