İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bulgar Kilisesi Nobel’e aday

Bulgaristan Yahudileri’nin Nazilerden korunmasının 70. yılında, Bulgar Ortodoks Kilisesi, 2013 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. Ülkede Bulgaristan Yahudilerinin korunmasının 70. yıldönümü kutlanıyor. Yahudilere yönelik düzenlenen Holokost  sırasında 1943 yılında 25. Millet Meclisinden 43 milletvekili, 21 aydın entelektüel ve tüm Bulgar toplumunun gösterdiği hasassiyet sayesinde yaklaşık 50 bin Yahudinin ölümden kurtarıldığı kaydedildi. Svetiya Sinod, yahudilerin ölümden kurtarılması için manevi liderin bir başkası değil de Bulgar Ortodoks Kilise’sinin öncülüğünde yapıldığını hatırlattı.

***
Bulgar Ortodoks Kilisesi’nin resmi sitesinden yapılan duyuruda Bulgar Ortodoks Kilisesi’nin 2013 yılı Nobel Barış ödülüne aday gösterildiği açıklandı.
Ülkede Bulgaristan Yahudilerinin korunmasının 70. yıldönümü kutlanıyor. Yahudilere yönelik düzenlenen Holokost  sırasında 1943 yılında 25. Millet Meclisinden 43 milletvekili, 21 aydın entelektüel ve tüm Bulgar toplumunun gösterdiği hasassiyet sayesinde yaklaşık 50 bin Yahudinin ölümden kurtarıldığı kaydedildi. Svetiya Sinod, yahudilerin ölümden kurtarılması için manevi liderin bir başkası değil de Bulgar Ortodoks Kilise’sinin öncülüğünde yapıldığını hatırlattı. Kilisenin o dönemlerde başında olan Eksarh Stefan, Plovdiv Metropoliti Kiril ve tüm Bulgar Ortodoks Kilisesi camiasının Yahudi toplumunun kurtarılması için katkıda bulundukları belirtildi. Bulgar Kilisesinin Hitlerin kontrolü altında tek dini kuruluş olduğu belirtilerek, buna rağmen Kilisenin görüşlerini açıkça ifade etmekten kaçınmadığı vurgulandı. 70 yılın ardından Bulgar Ortodoks Kilisesinin Nobel Barış ödülüne aday gösterilen tek dini kuruluş olduğu aktarıldı.
http://haber.sat7turk.com/bulgar-kilisesi-nobele-aday/

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: