İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Siyasetçiler Karar Veremez”

Gül, bu tür kararların parlamentoların işi olmadığını söylediğini aktardı. “Bunlar yanlış, ilişkilere hep gölge düşürür. Onun için bunları tarihçilere bırakmak gerekir. Bizim Ermenistan’a açık bir teklifimiz var: Gelin ortak tarih komisyonu kuralım. Üçüncü bir ülke ilgilenmek istiyorsa onlar da buna katılabilir ve bilim adamları bu işlere karar verir. Siyasetçiler karar veremez. Bugün de gördünüz, bir sorunun içerisinde ne kadar yanlışlar vardı. Öyle bir konuşmayı söyler, yanındaki arkadaşı da ‘Böyleyse olmaz’ der ve oy verir. Siyasi kararlar böyledir. Onun için doğru değil. Bunları anlattım. Onlar da hak veriyorlar. Nihayette parlamentolarda oylamalar nasıl yapılıyor malum.” (İyi de dünyada soykırım gibi objektif hukuk sahasındaki yerini almış bir suç konusunda tarihçilerin karar verdiği bir örnek var mı? Böyle bir kararın delil olmak dışında bir değeri olabilir mi? HYETERT)

***
1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusunda İsveç Parlamentosu kararının, görüşmelerde ele alındığına yönelik sözlerinin hatırlatılması ve İsveç tarafının bu konuda neler söylediğinin sorulması üzerine Gül, bu tür kararların parlamentoların işi olmadığını söylediğini aktardı.
Kendisinin de 20 yıl siyaset yaptığını, bu tür kararların nasıl alındığının bilindiğini dile getirdiğini söyleyen Gül, şunları kaydetti:
“Bunlar yanlış, ilişkilere hep gölge düşürür. Onun için bunları tarihçilere bırakmak gerekir. Bizim Ermenistan’a açık bir teklifimiz var: Gelin ortak tarih komisyonu kuralım. Üçüncü bir ülke ilgilenmek istiyorsa onlar da buna katılabilir ve bilim adamları bu işlere karar verir. Siyasetçiler karar veremez. Bugün de gördünüz, bir sorunun içerisinde ne kadar yanlışlar vardı. Öyle bir konuşmayı söyler, yanındaki arkadaşı da ‘Böyleyse olmaz’ der ve oy verir. Siyasi kararlar böyledir. Onun için doğru değil. Bunları anlattım. Onlar da hak veriyorlar. Nihayette parlamentolarda oylamalar nasıl yapılıyor malum.”
Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin Ermeni iddialarına ilişkin kararın kabulünün ikinci yıl dönümüne denk gelmesinin özel bir mesaj taşıyıp taşımadığının sorulması üzerine de “Hükümet kararı uygulamıyor” dedi.
Gül’ün söz vermesi üzerine Türkiye’nin Stockholm Büyükelçisi Zergün Korutürk de hükümetin kararın çıktığı ilk günden itibaren bunu uygulamayacağını söylediğini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu dönemde buraya davet edilmesi, bir yerde hükümetin bu konudaki kararlılığını göstermektedir” diye konuştu.
AA – Ajanslar
http://www.turkishny.com/headline-news/2-headline-news/117016-siyasetciler-karar-veremez

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: