İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeniler ‘İsim Günü’ ayininde Hatay’da buluştu

Türkiye’nin değişik illerinden Hatay’ın İskenderun ilçesine gelen Ermeni cemaatine mensup vatandaşlar, Karasun Manuk Ermeni Kilisesi’nin isim günü ayininde buluştu. Ermeni cemaati üyeleri, ‘Hac Yolculuğu’ adını verdikleri gezi kapsamında, İstanbul’dan altı ayrı otobüsle önce Kayseri Surp Krikor Lusavoriç, beraberindeki heyet ise bugün İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi’ni ziyaret etti. İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi’nde düzenlenen ayine, Ermeni Patrikhanesi’nden papaz Krikor Damadyan ile yurt dışından gelen Ermeniler katıldı. 

Ermeni Patrikhanesi Ekümenik Dinler Arası İlişkiler Sorumlusu Episkopos Sahak Maşalyan’ın da aralarında bulunduğu Ermeni cemaati üyeleri, düzenledikleri ayinde barış için dualar ettiler. İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi papazı Yahya Avadis tabaş, “Bugün kilisemize İstanbul başta olmak üzere yurt dışından ve değişik bölgelerden gelen vatandaşlarımız ile birlikteyiz. Burada hem kilisemizin isim gününü hem de yeni doğan bebeğimizin vaftizini gerçekleştirdik.” dedi. 

İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi Vakıf Başkanı Gabris Kısadur ise “Oruç döneminde olduğumuzdan dolayı kilise ziyaretlerimiz kutsal sayılmaktadır. Bu bakımdan bizim kilisemizin de isim günü olması dolayısıyla her yıl mart ayında kilisemizde isim günü ayini düzenlenmektedir. İstanbul ve yurt dışından gelen ziyaretçilerimiz, kiliseden sonra mezarlık ziyareti yapacaklar ve yarın da Samandağı Vakıflı köyünde bulunan kilisede ayine katılacaklardır.” ifadesini kullandı.
http://www.timeturk.com/tr/2013/03/09/ermeniler-isim-gunu-ayininde-hatay-da-bulustu.html

Yorumlar kapatıldı.