İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni Operası Anuş 100 yaşında

Bülent Şanlıkan / Aksam.com.tr 
  “Anuş Olmak” dans tiyatrosu, 9 -13 -19 Mart ve 4 Nisan 2013 tarihlerinde Şişli Kent Kültür Merkezi’nde saat 21.00’de sahnelenecek… Armen Dikranyan’ın, ünlü yazar Tumanyan’ın lirik şiirinden yola çıkarak 1912 yılında yazdığı “Anuş” Ermeni halk müziği ezgileriyle yazılmış ilk opera unvanına sahip. Opera dünyasında yepyeni, özgün bir stil yaratan oyun geçtiğimiz Temmuz’da Londra’da Tabernacle Tiyatrosu’nda sahnelenmişti.

***
“Anuş Olmak” dans tiyatrosu, 9 -13 -19 Mart ve 4 Nisan 2013 tarihlerinde Şişli Kent Kültür Merkezi’nde saat 21.00’de sahnelenecek.
Koreograf Levon Taberyan ile 24 kişilik bir dansçı ekibiyle PLYD Topluluğu tarafından sahnelenecek Anuş, yaşamla ölüm arasındaki ince çizgide yürüyen, içsel çatışmalarla “Anuş olarak yaşamanın” kaçınılmaz sonuna doğru ilerleyiş öyküsü anlatılıyor.
Armen Dikranyan’ın, ünlü yazar Tumanyan’ın lirik şiirinden yola çıkarak 1912 yılında yazdığı “Anuş” Ermeni halk müziği ezgileriyle yazılmış ilk opera unvanına sahip. Opera dünyasında yepyeni, özgün bir stil yaratan oyun geçtiğimiz Temmuz’da Londra’da Tabernacle Tiyatrosu’nda sahnelenmişti.
ANUŞ ŞİMDİ DAHA İSYANKAR VE SICAK
Taberyan, Anuş’un yeni yorumu için, “Daha isyankar, daha sıcak, yeni bir Anuş” diyor. Taberyan, “Anuş, benim için bugüne kadar yaptığım tüm projelerden ayrı bir yere sahip. Arto Berberyan’ın 25 yıl önceki Anuş-ig projesi benim için bir başlangıç oldu. İçimdeki kaynağı keşfettim. Bildiğimiz klasik tarzdaki opera dans ile bütünleşme fikrine uygun değil. Çünkü ben öyküyü başka açıdan alıyorum. Kavramları ve olayın gidişatını değiştiriyorum. Benim asıl kahramanım olan Anuş’um bile farklı. Zaten çift kişilik. Sahnede çoğu zaman iki Anuş var. Bazen anlaşan, bazen çatışan iki Anuş.Öyle ki klasik opera bir kere bizi sözleriyle zorluyordu” dedi.
http://www.aksam.com.tr/yasam/kultursanat/ermeni-operasi-anus-100-yasinda/haber-174715
 

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: