İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kahire’de «Ermenistan ve Medeniyetler Diyaloğu» başlıklı uluslararası konferans gerçekleştirildi

Medeniyetlerin diyaloğuna ilişkin konuşan Melkonyan, bunun etnik, dini veya diğer farklılıklardan bağımsız olarak halklar arasında hoşgörü ve karşılıklı anlayış ortamının yaratılmasına yönelik olduğunu kaydetti. Elçi aynı zamanda  Ermenistan’ın kimi komşularının tutumlarından örnekler vererek halkların barış içinde bir arada yaşama  ilkesinin ihlali ve karşılığında hoşgörüsüzlük, nefret ve ırkçılık yayılmasını kınadı. Elçi 21. yüzyıl.’da bunların medeni toplumlar ortamında var olamayacağını vurguladı.

***
Kahire Üniversitesi’de Ermenistan Büyükelçiliği  ve Kahire Üniversitesi Filoloji Fakültesi Ermeni Araştırmaları Merkeznim düzenlediği 5. «Ermenistan ve Medeniyetler Diyaloğu: Ermeni Matbaacılığının 500. Yılı» başlıklı uluslararası konferans gerçekleştirildi. Etkinlikte Mısır Ermeni toplumunun tanınmış temsilcileri, yabancı diplomatlar, Kahire ve Mısır’ın diğer üniversitelerinden öğretim üyeleri, bilim adamları, öğrenciler ve medya temsilcileri katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Ermenistan’ın Kahire Büyükelçisi Aren Melkonyan yaptı.
Medeniyetlerin diyaloğuna ilişkin konuşan Melkonyan, bunun etnik, dini veya diğer farklılıklardan bağımsız olarak halklar arasında hoşgörü ve karşılıklı anlayış ortamının yaratılmasına yönelik olduğunu kaydetti. Elçi aynı zamanda  Ermenistan’ın kimi komşularının tutumlarından örnekler vererek halkların barış içinde bir arada yaşama  ilkesinin ihlali ve karşılığında hoşgörüsüzlük, nefret ve ırkçılık yayılmasını kınadı. Elçi 21. yy.’da bunların medeni toplumlar ortamında var olamayacağını vurguladı.
Konfeansta daha sonra Ermenistan’dan olduğu gibi Mısır’dan da bilim adamları ve Mısır Ermeni toplumu temsilcileri konuşmalar yaptılar. Ermenistan’dan, Ermenistan Ulusal Bilimler Akademisi (EUBA)  Doğu Bilimleri Enstitüsü Direktörü Ruben Safrastyan, EUBA Doğu Bilimleri Enstitüsü Bilim Sekreteri Robert Ghazaryan, UBA Tarih Enstitüsü Direktör Yard. Karen Haçatryan hazır bulunanlara hitap ettiler. Konfeansta farklı zaman ve ülkelerde Ermenilerin dünya medeniyetinin gelişimine katkılarına ilişkin 20’ye yakın tebliğin sunumu gerçekleştirildi.
Konferans çerçevesinde Kahire Ayn-Şams Ünivesitesi Tarih Fakültesi ve EUBA Doğu Bilimleri ve Tarih Enstitüleri arasında işbirliği memorandumu imzalandı.
News from Armenia – NEWS.am
– See more at: http://news.am/tur/news/142270.html#sthash.131zOL4S.dpuf
http://news.am/tur/news/142270.html

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: