İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermenistan Büyükelçisi: Sumgait’e ilişkin gerçekliği Nuremberg Mahkemesi gibi bilmek gerek

24 Şubat’ta Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın «Erivan Parkı»na yerleştirilen Ermeni Haçkarına Sumgait kurbanlarını anmaya yönelik bir tören gerçekleştirildi… Bulgaristan Büyükelçisi Arsen Shoyan anma töreni esnasındaki konuşmasında ″25 yıl sonra, Safarov’un iadesi vakası nezdinde Azerbaycan katili kahramanlaştırarak aynı siyaseti bugün de sürdürüyor. Ancak yeni soykırımlardan kaçınmak için, insanın Sumgait’e ilişkin gerçekliği Nuremberg Mahkemesinin olayları gibi bilmesi gerekiyor″ dedi.

***
24 Şubat’ta Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın «Erivan Parkı»na yerleştirilen Ermeni Haçkarına Sumgait kurbanlarını anmaya yönelik bir tören gerçekleştirildi.
Törende Ermenistan’ı Bulgaristan Büyükelçisi Arsen Shoyan, Bulgaristan Ermeni Apostolik Kilisesi Bulgaristan Diyakosluğu Piskoposluk Kaymakamı gözetmen rahip Abgar Hovakimyan, Ermeni Apostolik Kilisesi Diyakosluk Meclisi Dönem Bşk. Ruben Grigoryan, Sofya Kilise ve Cemaat Meclisleri liderleri ve üyeleri, Ermeni kültür, gençlik, hayri ve toplumsal kuruluşları temsilcileri, medya  mensupları ve aydınlar hazır bulundular.
Bulgaristan Büyükelçisi Arsen Shoyan anma töreni esnasındaki konuşmasında ″25 yıl sonra, Safarov’un iadesi vakası nezdinde Azerbaycan katili kahramanlaştırarak aynı siyaseti bugün de sürdürüyor. Ancak yeni soykırımlardan kaçınmak için, insanın Sumgait’e ilişkin gerçekliği Nuremberg Mahkemesinin olayları gibi bilmesi gerekiyor″ dedi.
Etinlikte Bulgaristan Ermenileri yanısıra Bulgar aydın ve bilim adamları da olaylara değinen konuşmalar yaptılar, Ermenilere yönelik sadece Sumgait’teki olmamak üzere periyodik aralıklarla gerçekleştirilen etnik temizli politikalarına değidiler. Aydınlar Sumgait kırımlarını kınadılar ve ortak bir metnin hazırlanması ve yayımlanması konusunda mutabakata vardılar.
Tören sonrasında Sofya «Sp. Astvatsatsin Kilisesi»nde olaylarda hayatını kaybedenler için bir Ayin-i Ruhani gerçekleştirildi.
Aynı gün Bulgaristan’ın Plovdiv, Varna ve Burgaz kenti kiliselerinde ayinler gerçekleştirildi.
27 Şubat’ta Bulgaristan’da faaliyet gösteren ″Ermeni Davası Komisyonu″ insiyatifiyle « Trajediden 25 yıl sonra Sumgait» başlıklı bir yuvarlak masa etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte Bulgaristan Ermenileri yanısıra Bulgar aydınları, bilim adamları konuşmalar yaptılar.
News from Armenia – NEWS.am
– See more at: http://news.am/tur/news/142458.html#sthash.sOGgbFJT.dpuf
http://news.am/tur/news/142458.html

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: