İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Mor Gabriel’ şikayeti soğuk rüzgarlar estirdi

Ercan Gürses
Başbakan Erdoğan ile Almanya Başbakanı Merkel’in dini cemaat önderleriyle yaptığı toplantıda, Mor Gabriel Manastırı Metropoliti’nin manastırlarla ilgili şikayeti tartışmalara neden oldu. Azınlık haklarındaki iyileştirmeye dikkat çeken Ermeni, Yahudi ve Protestan yöneticiler, Metropolit’e tepki gösterdi. (Gerçekten tepki gösterdilerse kutlamak lazım(!) HYETERT)

           
Ercan GÜRSES
Güncelleme: 15:17 TSİ 26 Şubat. 2013 Salı
ANKARA – Almanya Başbakanı’nın Ankara ziyaretinin son programında yaşadıklarının ayrıntıları ortaya çıktı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, bazı dini cemaat temsilcileriyle dün akşam Başbakanlık Resmi Konutu’nda bir araya geldi.
Toplantıda zaman zaman şikayet dinleyen Almanya Başbakanı Merkel, zaman zaman da teşekkür aldı.
Süryani Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş, manastırlarının malvarlıkları ve konumuyla ilgili hukuki problemlerin henüz tam olarak çözülememesinden yakındı.
Erdoğan, hukuki sürece müdahale edemeyeceklerini dile getirdi.
Edinilen bilgilere göre; diğer cemaat temsilcileri de bu şikayete tepki gösterdi.
Protestan, Katolik ve Yahudi temsilcilerin hukuki süreçlerin gecikmesine rağmen, azınlıklarla ilgili atılan adımlardan memnuniyetlerini aktardıkları öğrenildi.
Fener-Rum Patriği Bartholomeos, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması yolunda ciddi umut sahibi olduklarını söyledi.
Bartolomeos, yıllar sonra ilk kez Başbakanlık ve Meclis’e davet edilmesinin de Türkiye’deki gelişmelere işaret olduğunu da kaydetti.
Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan da vakıflarla ilgili düzenlemeler sonucu malvarlıklarının iadesi yönünde ciddi çabalar sarf edildiğini belirtti.
SÜNNET TEŞEKKÜRÜ
Görüşmede Yahudi Hahambaşı İshak Haleva’nın ise “Sünnet yasağına müdahale ederek, sünnetin serbest bırakılmasına katkıda bulunmasından dolayı Angela Merkel’e teşekkür ettiği de öğrenildi.
1 saat 20 dakika süren toplantıya Ankara Müftüsü M.Hakkı Özer, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan, Hahambaşı İsak Haleva, Süryani Mor Gabriel Manastarı Metropoliti Samuel Aktaş, Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ, Türkiye Protestan Kiliseler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Umut Şahin katıldı.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25425123/

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: