İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Arınç’la ‘azınlık’ toplantısı

Burcu Karakaş
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 4 Mart’ta Süryani Kadim Cemaati Ruhani Lideri Yusuf Çetin, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh ve Cemaat Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas ile birlikte Almanya’ya gidecek. AlmanyaŞansölyesi Angela Merkel ise Türkiye ziyaretinin Ankara ayağında, yarın Arınç ile yapacağı görüşmede, “azınlık mallarının iadesi ve Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden faaliyete geçmesi” konularını gündeme getirecek… Merkel, “azınlık ve cemaat” konularıyla ilgili de Arınç’la görüşmek istedi. Alınan bilgiye göre, yarın yapılacak görüşmede, Türkiye’deki azınlıklar ve cemaatlerle ilgili bilgi almak isteyen Merkel’e, Ak Parti hükümeti döneminde azınlıklarla ilgili yasal düzenlemeler anlatılacak. İkili görüşmede, azınlık vakıflarına mallarının iade edilmesi ve Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılması konuları ana gündem maddesi olacak.

***
Almanya Şansölye Merkel, Başbakan Yardımcısı Arınç’la azınlık vakıflarına ait mallarının iade edilmesi ve Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılmasını görüşecek

BURCU KARAKAŞ Ankara
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 4 Mart’ta Süryani Kadim Cemaati Ruhani Lideri Yusuf Çetin, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh ve Cemaat Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas ile birlikte Almanya’ya gidecek. Almanya Şansölyesi Angela Merkel ise Türkiye ziyaretinin Ankara ayağında, yarın Arınç ile yapacağı görüşmede, “azınlık mallarının iadesi ve Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden faaliyete geçmesi” konularını gündeme getirecek.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bugün görüşecek olan  Merkel, “azınlık ve cemaat” konularıyla ilgili de Arınç’la görüşmek istedi. Alınan bilgiye göre, yarın yapılacak görüşmede, Türkiye’deki azınlıklar ve cemaatlerle ilgili bilgi almak isteyen Merkel’e, Ak Parti hükümeti döneminde azınlıklarla ilgili yasal düzenlemeler anlatılacak. İkili görüşmede, azınlık vakıflarına mallarının iade edilmesi ve Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılması konuları ana gündem maddesi olacak. Görüşmede ayrıca, “Ak Parti döneminde kamuoyunda değişen azınlık algısı” ve “azınlıkların mağduriyet yaşamamaları için alınan tedbirler” hakkında bilgi verilecek.
Kültürlerarası diyalog
Arınç ise 4 Mart’ta dört gün sürecek Almanya ziyaretine çıkacak. Bu ziyarete, Türkiye’den cemaat liderleri de katılacak. Heyet ilk olarak Almanya’nın başkenti Berlin’de kurulan Kültürlerarası Diyalog ve Turizm Enstitüsü’nün (IDI) açılış törenine katılacak.
5 Mart’ta düzenlenecek “Turizmde Dinler ve Kültürlerarası Barış” konulu panele, Türkiye’den Süryani Kadim Cemaati Ruhani Lideri Yusuf Çetin, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh ve Cemaat Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas’ın da katılması bekleniyor.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: