İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Karabağ Halen Bir Milleti Etkiliyor

Ara Khachatourian / Asbarez

Yüzlerce, binlerce Ermeni’nin Karabağ’ın Ermenistan ile birleşmesi talebiyle sokakları doldurduğu 20 Şubat 1988’de, çağdaş bir Ermeni özgürlük mücadelesi doğdu – Ermeni ulusunu halen daha birleştiren ve seferber eden bir hareket. Bu hareket Sovyet lider Mikail Gorbaçov’un açıklık politikalarına da – Glasnost ve Perestroyka – direkt bir meydan okumaydı ve Sovyetler Birliğinin çöküşünü tetikledi.

Daha da önemlisi, evrensel bir hak olan kendi kaderini tayin hakkı için gerçek bir mücadeleye dönüşmekle birlikte, 25 yıl sonra hâlâ Karabağ meselesinin merkezinde yer almakta. Basit bir kendi kaderini tayin, özgürlük ve adalet çağrısı, zalim bir karşılık bularak bir hafta bile geçmeden Sovyet Kızıl Ordusu tarafından yardım gören Azeri OMON hareketini ateşledi ve Bakü’nün dışında endüstriyel bir kent olan Sumgait’te Ermenilere yönelik sistematik katliam ve tehcir başladı. Bu acımasız katliamlar Kirovabad ve Bakü’de devam edecek ve Ermeni Soykırımı gibi uluslararası toplum tarafından ilgisizlikle ve cezasızlıkla karşılanacaktı.
Ermeni halkının özgür iradesini ifadesi ve demokratik normları uygulaması, ayrıca Karabağ’da sivil nüfus yönelik tasmasından kurtulmuş rastgele saldırılar kısa bir süre içinde gerçek bir savaşa dönüşecekti.
Artsakh halkının kahramanlığı tüm bir ulusa ilham vermiş ve savaşı kazanmıştır. Bugün Artsakh – Dağlık Karabağ Cumhuriyeti – dik ve dinç durarak demokrasi için bir model haline gelmiş ve gayret isteyen yeniden inşa süreci ile Kafkasya’nın mücevheri olmuştur.
Karabağ özgürlük hareketinin en önemli yönlerinden biri, politik belirsizliğin hakim olduğu Sovyetler Birliğinin geç dönemlerinde, Ermeni Soykırımının bir sonucu olarak tüm dünyaya dağılmış ve demir perde ile bölünmüş Ermeni ulusunu birleştirmiş olmasıdır. Özgürlük, adalet, ulusa sahip çıkma ve sonuna kadar direnme bayrağı altında Ermenilere bir araya gelme çağrısı olmuş ve Ermeni özgürlük mücadelesine yenilenen bir enerji sağlamıştır. Karabağ milli gerçeklerimizin merkezinde olmaya devam etmektedir. Azeriler askeri göz dağı vererek ve devamlı suretle ateşkesi keskin nişancı saldırıları ile ihlal ederek, sivil yaşamı tehdit etmekte ve bölgeyi istikrarsızlaştırmaktadır.
En son kurban, 20 yaşındaki Gor Ghazarian, Azeri keskin nişancılar tarafından Karabağ – Azerbaycan sınırında, Çarşamba günü, Karabağ hareketinin 25. Yıl dönümünde vuruldu. Karabağ Savunma Bakanlığı Azeri güçlerince gerçekleştirilen “yeni eylem”i geçtiğimiz günlerde bildirmiştir.
Şimdi savaş zamanında doğan nesil, Artsakh ya da Ermeni Dünyasının herhangi bir yerindeki milletini korumaya kararlı ve adanmıştır.
Bugün Karabağ Milli Silahlı Güçleri’nde acemi askerler aileleri tarihsel anavatanlarını korumak için silaha sarılırken daha çocuktular. Onların Diasporadaki kardeşleri bir savaşın hiddetini anlamak için çok küçüktü, ama bugün farklı çabalarla, örneğin Ermeni Gençlik Federasyonu (AYF) – Gençlik Kolordusu ve Askerlerimizle Birlikte kampanyası ile, çeyrek yüzyıl önce başlayan özgürlük hareketinin adalet tecelli edinceye dek sürmesini garanti altına almaktadırlar.
20 Şubat 1988’in büyük önemini ve etkilerini dile getirdiğimiz bugün başımızı eğip hayatlarını özgürlük yolunda veren kahramanlarımızı hatırlamalı ve saygı duymalıyız; ve bilmeliyiz ki ulusumuz halen daha Karabağ hareketinin kökleri tarafından yönlendirilmektedir.

Yazan : Ara Khachatourian
Çeviri : Armenak Taçyıldız
(Okurumuz Armenek Beye çok teşekkür ediyoruz. HYETERT)

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: