İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Flash… Flash… Papa 16. Benedict’in istifa mektubu

Vatikan, Papa 16’ncı Benedict’in sürpriz istifa kararını duyurdu. Hıristiyan dünyası, ani kararla şaşkına dönerken, Papa, istifa kararını kısa mektubunda açıkladı. 16. Benedict, görevini sürdürmek için gereken güce sahip olmadığını belirtti.

Papa 16’ncı Benedict, bugün yaptığı açıklamada 28 Şubat günü görevini bırakacağını duyurdu. Papa, Aziz Petrus’un halefiliği görevini bıraktıktan sonra dularıyla Hıristiyanlığa olan görevini sürdüreceğini söyledi.
Sevgili Kardeşlerim,
Sizi Kardinaller Kurulu’na davet etmemin sebebi, sadece üç tane azizlik mertebesine yükseltme kararım değil, aynı zamanda Kilise’nin hayatı için son derece önemli olan bir kararı size iletmek. Tanrı’ya karşı olan vicdanımı defalarca sorguya çektikten sonra, ilerleyen yaşımdan dolayı, sahip olduğum gücün Petrine* papazlığındaki gerekli eylemlere daha fazla yeterli olmadığına kesinlik getirdim.
Papazlığın, temelindeki ruhani doğasından dolayı, sadece kelimeler ve amellerle değil, ancak bir o kadar da dua ve acıyla yürütülmesi gerektiğinin farkındayım. Ancak, günümüz dünyasında, yaşanan birçok değişikliğe maruz kalırken ve kaderin varlığına olan derin anlama ait sorularla sarsılmışken, Aziz Petrus’un düzenini sürdürmek ve Hıristiyanlığın esaslarını temsil etmek görevi, hem akıl hem de vücut sağlığı gerektiriyor. Son aylar içinde, her ikisi birden papazlığın bana verdiği görevi sürdürmek konusundaki yetersizliğimi fark edeceğim boyutta azaldı.
Bu sebepten dolayısıyla ve bu durumun ciddiyetinin farkında olarak, 19 Nisan 2005’te kardinallerim tarafından bana verilen Papa’lık ve Aziz Petrus’un halefliği görevimden 28 Şubat 2013 tarihinde, saat 20.00’da ayrılacağımı beyan ediyorum. Papa’lık ve Aziz Petrus’un halefliği bu andan itibaren boş kalacaktır ve kardinaller meclisi bu görevi yerine getirecek Başpiskoposu seçecektir.
Sevgili kardeşlerim, size tüm içtenliğimle, görevim boyunca beni desteklerken sunduğunuz sevgi ve çalışma için teşekkür ederim. Sizden tüm kusurlarım için özür diliyorum. Şimdi, bırakın Kutsal Kabir Kilisesi’nin yüce papazımız Hz. İsa’ya emanet edelim ve Meryem Ana’dan Kardinal Kurulu’na yeni Papa’nın seçilmesinde anneliğe özgü arzularını iletmesini dileyelim. Kendim, gelecekte Tanrı’nın Kutsal Kilisesi’ne dua ederek bağımlı kalmayı sürdürmek istiyorum.
Papa 16’ncı Benedict.
*Hz. İsa’nın on iki havarisinden biri ve ilk Papa olan Aziz Petrus’un görevini temsil eder.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25421183/

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: