İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk yanlısı senatör geri adım attı

Fransa geçtiğimiz yıl gündeme gelen Ermeni soykırımı iddialarını kabul etmeyenlerin cezalandırılması ile ilgili yasa tasarısının Anayasa Mahkemesi’ne taşınmasında önemli rol oynayan Orne Senatörü Nathalie Goulet, Armenews dergisine ilginç açıklamalara bulundu. Senato Fransa Türkiye Dostluk Grubu Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Goulet, “Ermeniler, soykırımın inkar edenlerin cezalandırılması ile ilgili verdikleri mücadelelerinde, Yahudilerin soykırımla ilgili verdikleri mücadele gibi haklıdırlar.” diye konuştu. 

Daha önce Hocalı soykırımıyla (Hocalı’da yaşanan olaylarını “Hocalı soykırımı” olarak değerlendirmek temelsiz bir iddia-Akunq web sayfası yöneticileri) ilgili Azeri televizyonuna verdiği röportajın çarptırıldığının da iddia eden Goulet, Parlamentoların tarih yazamayacağı ile ilgili bir düşüncesinin olmadığını ifade etti.

Nathalie Goulet kendisinin Türk ve Azeri dostu olarak tanındığını da hatırlatarak, “Ermeni toplumu bana şüpheyle yaklaşıyor bunun için onları suçlayamam.” diye konuştu. ‘Ermeni soykırımı’ ile ilgili düşüncelerine de açıklık getiren Goulet, Ermeni soykırımını “geçen yüzyılın en büyük trajedisi” olarak niteleyerek “sözde soykırım” ifadesi kullanımını da kınadığının altını çizdi. Ermeni dergisinde yayınlanan haberde de Goulet’in görüşlerini değiştirmiş olabileceği yorumu yapıldı.
Nathalie Goulet, Ocak 2012’de Fransız Senatosu’nun gündemine gelen ‘inkar tasarısının’ kabul edilmemesi için büyük çaba göstermiş, yasanın Anayasa Mahkemesi’ne taşınmasında önemli rol oynamıştı.
Fransız Senatör Nathalie Goulet’nin Basın açıklaması
Fransızca yayın yapan Nouvelle d’Armenie gazetesinde çıkan bir makaleden sonra senatör Nathalie Goulet aşağıdaki açılamayı yapmaya ihtiyaç duymuştur.
“Gürcistan Büyükelçiliğimiz İkinci Katibi ile birlikte, 18 Aralık tarihinde Gürcistan’da dinlediğimiz, Fransa’da bir yasa ile tanınmış olan Ermeni soykırımını inkar eden bir konuşmayı kabul etmem mümkün değildir.
Ayrıca
Azeri Haber ajansı APA tarafından yapılan tercüme hatalarıda işin içine girince, söylenen bazı konular deforme olmuş ve bu olaylar şahsımı bir Ermeni sitesinde konuya açıklık getirmeye zorlamıştır konu ile ilgili olarak şahsi pozisyonum aşağıda belirttiğim gibidir;
Fransa kanunlarına uygun olarak Ermeni soykırımını tanıdığımı bildiririm
Parlamentoların tarihi yazmamaları gerektiğini düşündüğümü tekrar hatırlatırım.
Basında çıkan haberin geri kalanının, çok özel bir konumda yapılan konuşmaların çarpıtıcı ve şoke edici bir şekilde kullanılması olduğunu açıklarım”
Nathalie Goulet
Fransa Orne Bölgesi Senatörü
Haber: Engin Akgürbüz / Lyon/ DHA

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: