İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Serj Sarkisyan: Ermenistan, silahlanma yarışı çabasında değil

Sarkisyan Ermenistan’ın sadece ihtiyaç hasıl olması ve ordusunu temin amaçlı silahlandığını kaydetti. Cumhurbaşkanı ″Ermenistan’da uzun süredir ″Martik″ Fonu işlemekte olup, yurttaşlardan gönüllü bağış toplamakta. Cumhurbaşkanının izniyle Fondan sadece Savuna Bakanı ve Dünya Ermenileri Katolikosu harcama yapmaya yetkili. Geçen tüm yıllarda Fon birkaç milyon dolar olmak üzere çok az meblağlar sağlamıştır, ancak devlet bunu ordunun finansmanında öncelikli kaynak olarak kabul etmemektedir″ dedi.

***
Ermenistan, silahlanma yarışı çabasında değil. Açıklama 4 Şubat’ta Masis kentinde seçmenlere hitap eden Ermenistan’da görevdeki cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı adayı Serj Sarkisyan’dan geldi.

NEWS.am muhabirinin verdiği bilgiye göre; Sarkisyan Ermenistan’ın sadece ihtiyaç hasıl olması ve ordusunu temin amaçlı silahlandığını kaydetti. Cumhurbaşkanı ″Ermenistan’da uzun süredir ″Martik″ Fonu işlemekte olup, yurttaşlardan gönüllü bağış toplamakta. Cumhurbaşkanının izniyle Fondan sadece Savuna Bakanı ve Dünya Ermenileri Katolikosu harcama yapmaya yetkili. Geçen tüm yıllarda Fon birkaç milyon dolar olmak üzere çok az meblağlar sağlamıştır, ancak devlet bunu ordunun finansmanında öncelikli kaynak olarak kabul etmemektedir″ dedi.
Cumhurbaşkanı Sarkisyan sözlerinde şunları da kaydetti:
«Ordunun devlet dışından de finansmana ihtiyacı olduğunu ilan etmek, bizim ordu için paramız olmadığı öngörülerinde bulunmaya vesile hazırlamak anlamına gelmektedir. Ayrıca Azerbaycan’dan daimi surette Ermenistan’da para olmadığı, pek yakında insan da kalmayacağı sözleri duyuluyor. İntiba şu ki Azebaycan’da   İmişli’den Ağstafa’ya kadar bolluk içinde yaşıyorlar, Ermenistan’daysa insanlar sabahtan akşama dek ekmek arayışında. Öyleyse herkes bizim savunma giderlerini karşılayabileceğimizi duysun. Evet büyük bir ordumuz var, belki kimi Avrupa ülkelerinin toplamından da büyük. Ancak bunun sebebi karşımızda duran güvenlik sorunlarıdır.»
News from Armenia – NEWS.am
http://news.am/tur/news/138727.html

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: