İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sözde Ermeni Soykırımı sergisine Türkiye sergiyle cevap verecek

Danimarka’da Kopenhag Üniversitesi Kraliyet Kütüphanesinde 6 kasımda açıldığı anlaşılan sözde Ermeni soykırımı sergisine Türkiye soykırım olmadığını, Ermenilerin katliamlarda bulunduğunu anlatan karşı sergi ile cevap verecek. Ermenistan Büyükelçiliğinin, Ermenistan’da bazı müze yetkilileri ve Danimarkalı tarihçilerle işbirliği yaparak açtığı sergiye Türkiye’nin tepkisi gecikmedi. Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Berki Dibek, üniversite yöneticileri ile görüşüp, sergiye tepkisini dile getirdikten sonra, Türkiye’nin de bir karşı sergi açması konusunda söz aldı.

***
Kopenhag Üniversitesindeki Kraliyet Kütüphanesinde 6 kasımda açılan sözde Ermeni soykırımı sergisine Türkiye’nin de kendi tezini anlatan sergiyle cevap vereceği bildirildi.
Danimarka’da Kopenhag Üniversitesi Kraliyet Kütüphanesinde 6 kasımda açıldığı anlaşılan sözde Ermeni soykırımı sergisine Türkiye soykırım olmadığını, Ermenilerin katliamlarda bulunduğunu anlatan karşı sergi ile cevap verecek. Ermenistan Büyükelçiliğinin, Ermenistan’da bazı müze yetkilileri ve Danimarkalı tarihçilerle işbirliği yaparak açtığı sergiye Türkiye’nin tepkisi gecikmedi. Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Berki Dibek, üniversite yöneticileri ile görüşüp, sergiye tepkisini dile getirdikten sonra, Türkiye’nin de bir karşı sergi açması konusunda söz aldı. Ermeni diasporasının, sözde Ermeni soy kırımını Danimarka parlamentosunun tanıması için yürüttüğü çalışmalar sonuç vermeyince, diaspora sergi yoluyla Danimarkalıları ikna etme yolunu seçti. Kütüphanenin girişinde yer alan ve 6 Kasımda açıldığı anlaşılan sergi 15 aralık tarihine kadar devam edecek.
TEPKİ GELECEĞİNİ BİLİYORDUK
Kütüphane yetkilileri, sergiye tepki geleceğini bilerek izin verdiklerini belirterek “biz konunun çok hassas bir konu olduğunu biliyoruz. Türkiye tarafından tepkilerin de geleceğini tahmin ediyorduk ama sergi talebine hayır diyemezdik çünkü burası herkese açık. Sergi Ermenistan Büyükelçiliğinin kendi ülkelerinde bazı müzeler ve Danimarkalı tarihçilerin arşivleri ile işbirliği yapılarak açıldı. 6 Kasımdan bugünü kadar fazla tepki yoktu ama Türkiye’nin Büyükelçisi farkına varıp tepki gösterince, Danimarka basını da konuya büyük ilgi gösterdi” dediler. Kraliyet Kütüphanesi Direktörü Erland Kolding Nielsen, Türkiye’nin baskılarının söz konusu olmadığını, serginin kaldırılmasının istenmediğini belirterek “Türk Büyükelçisi ile oldukça nazik bir görüşme yaptık. Baskı söz konusu değil. Kendilere karşı argümanları sergilemek isteyince olumlu yanıt verdik” dedi
KARŞI SERGİ AÇILACAK
Büyükelçi Berki Dibek, sergiyle ilgili bilgileri alır almaz, Kopenhag Üniversitesi ve Kütüphanesi yöneticileriyle görüşmeye gittiğini ve Türkiye’nin de eşit haklarda bir sergi açmak isteğini ilettiğini belirterek “biz üniversite ve kütüphanesi yöneticilerine bir baskıda bulunmadık. Sadece eşit haklarda bizim de karşı tezimizi anlatan bir sergi açmak istediğimizi söyledik ve bize sergi açmamız konusunda söz verildi. Danimarka medyası konuya çok geniş yer ayırdı, medyadaki yankıları tercüme ettirince ayrıca bir basın bildirisi yayınlayacağım” dedi.
NAZİ BENZETMESİ
Danimarka medyası ise Büyükelçi Berki Dibek’in girişimlerini, Türkiye’nin baskısı olarak vererek kamuoyunu yanıltma yoluna gitti. Aşırı Sağ Danimarka Halk Partisi’nin Dış Politika Sözcüsü Sören Espersen, Büyükelçinin girişimlerine tepki göstererek “Türkiye’nin baskısı, soykırımı yapan Nazilerin, soykırımı inkar ederek, soykırım ile ilgili karşı sergi açma girişimlerine benziyor. Kraliyet Kütüphanesi, Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisine sergi sözü vererek, baskılar karşısında Türkiye önünde diz çökmüş oldu” dedi. Serginin açılmasına yardımcı olan Danimarkalı tarihçilerden Matthias Björnlund, sözde Ermeni soykırımının inkar edilemeyecek bir gerçek olduğunu öne sürerek, karşı tezlerin sergilenmesine izin vermenin araştırmacıların kendi çalışmalarını çürütmeleri anlamına geleceğini söyledi.
Odatv.com
http://www.odatv.com/n.php?n=sozde-ermeni-soykirimi-sergisine-turkiye-sergiyle-cevap-verecek-0412121200

Yorumlar kapatıldı.