İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermenistan uzayda kendi uydusuna sahip olacak

Ermenistan Ulaştırma ve İletişim Bakanı Gagik Beglaryan  geçtiğimiz günlerde Rusya Federasyonuna bir çalışma ziyaretinde bulundu. Beglaryan,  Rusya Federal Uzay Ajansı  «Roskosmos» Direktörü Vladimir Popovkin’le bir araya geldi. Buluşmada Ermenistan İletişim ve Telekomunikasyon Uydususunun hazırlanması ve konuşlandırılması yanısıra uzayda  71.4 E konumunda yörünge statik konumlu uydunun ortak işletilmesi konularını değerlendirdi.

Bakanlık Basın Servisinden verilen bilgiye göre; Bakan Beglaryan 9 Temmuz’da Ermenistan Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı ve Rus Akademi üyesi Reshyotnev adını taşıyan ″İletişim Uydu Sistemleri Ltd.″  arasında imzalanan İşbirliği Memorandumuyla Ermenistan’ın, Ermenistan İletişim ve TV yayınları uzay  uydusunun hazırlanması sürecinin başladığını ifade etti. Taraflar Rus Geezer-Telecom Ltd.’le imzalanan teknik-ekonomik ekspertiz raporunun en kısa sürede  hazırlanması, bunun sonucuna bağlı olarak uydunun heyete geçirilmesi projesinin değerlendirilmesi konusunda mutabakata vardılar.
Anılan anlaşmalar sonucunda Ermenistan uzayda kendi iletişim uydusuna sahip olmakta. Uydu Ermenistan’ın güvenlik, bilim, telekomunikasyon teknolojilerinin gelişimi ve yetkinleşmesiiçin yeni ufuklar açmakta.
Rusya Federal Uzay Ajansı  «Roskosmos» Direktörü Vladimir Popovkin, Ermeni Matbaacılığının 500. Yıldönümüze ilişkin UNESCO tarafından Erivan’ın Kitap Başkenti ilan edilmesi vesilesiyle Bakan Beglaryan’ın Ermeni alfabesinin uzaya yollanması insiyatifine olumlu yankı gösterdi. Popovkin, bu projenin, Rus uzay aracının 31 Ekim’de gerçekleştireceği uçuş esnasında gerçekleştirilmesi önerisinde bulundu.
News from Armenia – NEWS.am

http://news.am/tur/news/122844.html

Yorumlar kapatıldı.