İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Silvanlılar Aram Ateşyan’ı Ziyaret Etti


İstanbul’da bulunan Silvanlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri, Türkiye Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan’ı ziyaret etti. 


Silvanlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği yetkililerini makamında kabul eden Ateşyan, Patrikhane çalışmaları hakkında dernek yetkililerine bilgi verdi. Türkiye’de 1914 yılına kadar 2 bin 170 kilisenin olduğunu, söz konusu tarihten sonra yaşananlar ve 6-7 Eylül olayları olarak bilinen yağmadan sonra günümüze kadar 45 kilisenin kaldığını söyleyen Ateşyan, AK Parti hükümetinin yaklaşımlarından memnun olduklarını, diğer iktidarlar döneminde böyle bir yaklaşım görmediklerini belirtti. Doğduğu şehir olan Silvan’da ise Ermenilere ait onarılması gereken herhangi bir şeyin olmadığını, birçok taşınmazın başka isimler altında ayakta kaldığını belirten Ateşyan, Ermenilere ait birçok yapının talan edildiğini ve kendilerine ait birçok mülkün hala kendilerine verilmediğini, geri almak için yasal yollardan çalışmalarda bulunduklarını da söyledi. Silvan’ın tarihi bir şehir olduğunu da sözlerine ekleyen Ateşyan, Krallar Kralı İmparator Digran’ın Silvan’da yaşadığını, Silvan’ın tarihinin çok eskilere dayandığını belirtti.

Türkiye Ermeni Patriği Vekili Aram Ateşyan’ı İstanbul’da faaliyet sürdüren Silvanlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği adına Dernek Başkanı Mehmet İhsan Çevik, Dernek Denetleme Kurulu Üyesi Adnan Ateş ve Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Çevik ziyaret etti.

Yorumlar kapatıldı.