İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Akdamar Kilisesi’nde 3. ayin

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel izniyle yılda bir kez ibadete açılan Van Gölü’ndeki Akdamar Adası’nda bulunan Ermeni Kilisesi’nde bu yıl üçüncüsü yapılan ayin sona erdi… Amerika’dan Piskopos Khajag Barsamyan’ın yönettiği ayinde, Van depreminde yaşamını yitirenler ve Suriye’deki olaylarda öldürülenler için de dua edildi. (Akdamar değil Ahtamar ya da Ağtamar. Kilisenin ismi de Ahtamar Surp Haç Ermeni Kilisesi. HYETERT)


***
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel izniyle yılda bir kez ibadete açılan Van Gölü’ndeki Akdamar Adası’nda bulunan Ermeni Kilisesi’nde bu yıl üçüncüsü yapılan ayin sona erdi.


Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca gerçekleşen restorasyonun ardından 95 yıl aradan sonra ilk defa 2010 yılında ibadete açılan Akdamar Kilisesi, bu yıl üçüncüsü düzenlenen ayine evsahipliği yaptı.
Ayin öncesinde, Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan ile beraberindeki din adamları adaya gelerek, kilisenin güney bölümündeki şapelde hazırlıklarını tamamladı.
Daha sonra okunan ilahiler ve dualar eşliğinde kilisenin önünde toplanan din adamları, ayini başlatmak üzere kiliseye girdi. Kiliseye, din adamlarının yanı sıra sınırlı sayıda kişi ve basın mensupları alındı.
Amerika’dan Piskopos Khajag Barsamyan’ın yönettiği ayinde, Van depreminde yaşamını yitirenler ve Suriye’deki olaylarda öldürülenler için de dua edildi.
Vali Yardımcısı Atay Uslu, Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni ile Kültür ve  Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ’un adadaki çalışmaları yerinde incelediği ayine, Van Belediyesi Başkan Vekili Sabri Abi, BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, Ermenistan Milletvekili Aragats Akhoyan ile yurt içi ve dışından çok sayıda kişi katıldı.
Yaklaşık 2 saat süren ayinin ardından kiliseden çıkan din adamları, dışarıda bekleyen katılımcılarla ilahiler okuyup dua etti.
Ateşyan ve beraberindeki din adamları, ayinin sona ermesiyle yeniden kiliseye girerken, Ermenistan’ın başkenti Erivan’dan gelen ‘Agunk’ adlı halk oyunları topluluğu kilise önünde gösteri yaptı.
Ayinin sona ermesiyle katılımcılar da adadan ayrılmaya başladı.

Yorumlar kapatıldı.